AramaArama
Gıda Hattı

Arabada COVID-19'dan korunmanın yolu nedir?

14 Eylül 2021, 11:49
Paylaş
Arabada COVID-19'dan korunmanın yolu nedir?

Normalleşme süreci ile taksi ve özel araç kullanımının yoğunlaşması COVID-19 riskini artırıyor. Riski düşürmek için neler yapılmalı?

Environment International dergisinde yayınlanan araştırma, araç kullananların koronavirüse karşı alabileceği önlemleri sıraladı. Temiz Hava Araştırmaları Küresel Merkezi'nin yürüttüğü çalışmada araçlara alıcılar yerleştirildi. Bu alıcılar çeşitli durumlarda araç içerisindeki partiküllerin yayılımını ortaya koydu.

Deneyde 3 farklı durum incelendi: 1) Aracın camları açık, 2) Havalandırmanın dışarıdan taze hava alması, 3) Havalandırmanın içerideki havayı çevirmesi. Araştırmacılar camların açık olması ve aynı zamanda maske takılmasının COVID-19'a karşı en iyi korumayı sağladığını belirledi. Diğer yandan bu şekilde araç kullanmanın yolcuları trafiğin zehirli gazlarına maruz bıraktığı da eklendi.

COVID-19

COVID-19'a karşı cam açmak, kirliliğe karşı cam kapamak, her şekilde maske

Araç sürücüleri bu bağlamda bir ikilem içerisinde. Çünkü camları kapatarak hava kirliliğine karşı korunmak diğer yandan COVID-19 riskini yükseltiyor. Araştırmaya göre camların kapatılması ve havalandırmanın içerideki havayı çevirmesi, hastalığın bulaşması riskini %28,5 oranında artırıyor.

Hem koronavirüs hem hava kirliliği karşısında optimum şekilde korunabilmek için ise yapılması gerekenin camlar kapalı, ancak havalandırmanın dışarıdan taze hava aldığı şekilde seyretmek olduğu belirtildi. Her durumda maske takılması koruyuculuğu belirli oranda artırıyor.

2020 yılında yayınlanan bir araştırma, camları açık şekilde seyreden sürücülerin hava kirliliğine %80 oranında daha fazla maruz kaldıklarını gösteriyordu.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.