Gıda Hattı

Arı paniği yine gündemde

16 Haziran 2008, 15:59
Paylaş

Alman bilim adamı Einstein'ın "Arılar kaybolursa insanın sadece 4 yıl ömrü kalır. Arı olmazsa döllenme, bitki, hayvan ve insan olmaz" sözleri Dünyanın çeşitli ülkelerinde panik yaşatıyor. 115 temel üründen 87'sinin döllenmesini sağlayan arıların gizemli bir şekilde kaybolması devam ediyor. Bitkilerin döllenmesinde rol oynayan arıların yok oluşu büyük endişeyi artırıyor.

Bal anlarının sayısı geçen yıl nedeni anlaşılamayan bir şekilde azalmaya başlayınca dünya genelinde büyük bir panik başlamıştı. Aradan geçen zaman içerisinde anların yok oluşu konusunda yapılan araştırmalarda sonuç vermedi. Bunun bir sendromdan kaynaklandığı sonucuna varıldı, ancak bu sendroma yol açan etkenin ne olduğu bir türlü tespit edilemedi.

İki yıl önce arılarının yüzde 30'unu kaybeden ABD'li arıcılar, geçtiğimiz kış da yüzde 30'luk bir kayıp yaşadı. İngiliz Arıcılar Birliği ise "10 yıla kadar İngiltere'de tek arı kalmayabilir" açıklaması ile gıda kıtlık alarmı vermeye başladı.

Dünyaca ünlü haber dergisi Newsweek'e göre bitkilerin döllenmesinde büyük rol oynayan anların yok oluşu büyük bir gıda krizinin habercisi. Kanada, Brezilya, Hindistan, Çin ve Avrupa'da da panik devam ediyor

Uzmanlar, arıların nüfusu azalmaya devam ederse gıda krizini de daha korkutucu boyutlara ulaşabileceği uyarısı yapıyor. Çünkü insanlar için hayati öneme sahip 115 tarım ürünün 87'si anlar tarafından döllenerek üretiliyor. Bu ürünler dünya genelindeki 3 trilyon dolarlık tarım ürünleri satışının l trilyon dolarını oluşturuyor. İnsanlar bu ürünlerden kalori ihtiyaçlarının yüzde 35'ini sağlıyor; vitamin, mineral ve antioksidan ihtiyaçlarının büyük kısmını da bunlardan alıyor. Arıların ortadan yok olması kiraz, elma, greyfrut, avokado, salatalık, lahana, badem ve brokoli üretimini tehlikeye atıyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.