Gıda Hattı

Arı Ölümlerinde "Spekülasyon" İddiası

16 Nisan 2007, 17:13
Paylaş

Küresel ısınma kaynaklı olarak ABD'de görülen kovan kayıplarının Türkiye'de de görüldüğü haberlerinin, bal ithalatının önünü açmak için maksatlı olarak çıkarıldığı bildirildi.

Edirne Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Erdoğan Altınordu, bal kavanozcusu firmaların, bal ithalatının önünü açmak için arı ölümlerini abartarak, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na baskı yaptıklarını öne sürdü. Altınordu, Türkiye'deki arı ölümlerinin ABD'dekilerden çok az olduğunu, bunun da bilgisiz arıcılık yapmaktan kaynaklandığını kaydetti. Arı ölümleri hakkında Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği olarak 80 il birliğinde kayıplarla ilgili olarak araştırma yapıldığını kaydeden Altınordu, şunları söyledi:

“Genelde ülkemizde arı ölümlerinin yüzde 15 civarında olduğu görülmüştür. Arı ölümlerinin nedenleri de irdelenmiştir. Geçen yıl bazı bölgelerimizde bal olmamıştır. Arıcılarımız da kış ihtiyacını bırakmayarak süzme yaptıklarından, bazı arılar açlıktan ölmüştür. Ana arı kullanımında bilinçsiz ve bölgelere uyumlu olmayan ırkların kullanımı söz konusu olmuştur. Bu da ölüm oranını artırmıştır. Ayrıca eğitimsiz arıcılarda kışlatma ile ilgili gerekli şartları yerine getirmediklerinden arı ölümleri olmuştur. ABD'deki arı ölümleri ile Türkiye'deki arı ölümlerini ilişkilendirmek mümkün değildir.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.