Gıda Hattı

Arılar ve arıcılar kayıt altına alınıyor

18 Temmuz 2008, 15:25
Paylaş

Profesyonel arıcıların, devletin kovan başına verdiği 5 YTL'lik destek priminden yararlanması için, Arıcılık Kayıt Sistemine ( AKS ) kayıt olması gerekiyor. Sisteme kayıt için başvuru süresi ise 31 Temmuzda sona eriyor. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, bu yıl Nisan ' da çıkarılan hayvancılık destek kararnamesi ile arıcılıktaki destekleme sistemini de değiştirdi. Önceden, müstahsil makbuzuna göre, arıcılara ana arı desteği ve üretilen bala kilogram başına destek verilirken, yeni sistemle, desteklerden yararlanmak için AKS’ye kayıt şartı getirildi.

AKS’ye kayıt için, arıcılık veya bal üretici birliklerine üye çiftçilerin, 31 Temmuza kadar tarım il ve ilçe müdürlüklerine başvurması gerekiyor. Birliklere üye olmayan arıcılar, destekten yararlanamayacak. Çiftçiler, başvurularda aktif koloni ( kovan ) sayısını bildirecek ve bu sayıya göre tarım il ve ilçe müdürlüklerinden aldıkları plakaları kovanlarına çakacak. Yani her kovanın bir plakası olacak ve bunlar AKS ile merkezden izlenebilecek. Böylece, uygulama ile hem arıcıların ve arıların kayıt altına alınması sağlanacak.

Uygulamanın amacı, " Ülke kovan varlığını, barkot sistemi taşıyan plakalarla tanımlamak, merkezi kayıt sistemi kurularak, tanımlanan arıcı ve kovanları sisteme kayıt edip veri tabanını oluşturmak, gezginci arıcılıkta kovan hareketlerini kontrol altına almak, desteklemeleri sağlıklı bir şekilde üreticiye yansıtmak, desteklemelerde haksız yere alınan hak edişleri engellemek, kovandan sofraya kadar bal ve arı ürünlerini takip etmek, bal ihtiyacını iç üretimden sağlıklı, güvenli ve düşük maliyetle temin edilerek üretici ve tüketici memnuniyetini sağlamak " olarak belirtiliyor . Bakanlık elemanları, başvurulara istinaden 31 Ekime kadar kontrol amaçlı tespitler yapacak. Böylece 31 Ekim itibariyle, Türkiye 'deki kovan sayısı belli olacak.

Halen Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde 4, 8 milyon arı kovanı varlığı gösterilirken, Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Bahri Yılmaz, kayıtların tamamlanması ile bu sayının 3,5-4 milyon arasında çıkmasını beklediklerini söyledi. Yılmaz, AKS ile gerçek arıcıların desteklenmesinin öngörüldüğünü belirtirken, arıcıların başvurusunu kolaylaştırmak üzere bakanlık ile protokol imzalandığını, bu yıl başvuruları doğrudan birlikler aracılığıyla yapılabileceğini söyledi. Arıcıların şu anda arazide arılarını gezdirdiğine, bu nedenle il ve ilçe müdürlüklerine başvurmalarının zor olduğuna işaret eden Yılmaz, birliklere başvuru yetkisi verilmesi ile arıcılara büyük kolaylık sağlandığını kaydetti.

Yılmaz’ın verdiği bilgiye göre, destekten, en az 30, en fazla bin arı kovanı olan arıcılar yararlanacak. Kovan başına 5 YT 'lik desteğin çok düşük olduğunu belirten Yılmaz, aracılıkta verimin artırılması için, önceki yıllarda verilen 15 YTL'lik ana arı desteğinin devam etmesi gerektiğini vurguladı. Türkiye genelinde kurulu 76 birliğe 38 bin 330 arıcının üye olduğunu ifade eden Yılmaz, yıllık üretimin de 80 bin ton civarında olduğunu, ancak geçen yıl kuraklıktan dolayı bunun 60 bin ton düzeyinde gerçekleştiğini bu yıl ise iyi bir sezon olması nedeniyle 80 bin tonun üzerinde üretim beklendiğini söyledi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.