AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Ar-Ge’de başarı ödüllendirildi

Ar-Ge’de başarı ödüllendirildi
14 Ekim 2015, 15:45

Türkiye’de Ar-Ge Merkezlerinin sayısı 215’e ulaşırken, Ar-Ge Merkezleri Performans Endeksi’nin 2014 yılı sonuçlarına göre başarılı Ar-Ge merkezi temsilcileri, 4. Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesi’nde plaketle ödüllendirildi.

Ankara’da düzenlenen zirvede konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, orta gelir tuzağını aşmanın kolay olmadığını ve çaba gerektirdiğini söyledi. Işık, “Orta gelir tuzağını, yani kişi başı geliri 10 bin dolardan 25 bin dolarlara çıkarma sürecini Amerika 44, Japonya 22, Güney Kore ise 19 yılda geçti. Bunu aşabilecek hamle bilgi üretimi, bunun ürüne dönüştürülmesi, katma değerli ürünlerin artırılması, markalaşma ve tasarımın geliştirilmesi, bilgi ekonomisine geçiş sürecinin hızlandırılmasıdır” diye konuştu.

Bütün politikaların yüksek gelir grubuna geçiş noktasında geliştirildiğini, ekonomide nitelik artışı ve yüksek katma değerli ürünlerin çoğalması için gayret ettiklerini ifade eden Işık, Ar-Ge, yenilik, inovasyon gibi kavramların, her geçen gün daha büyük bir geçerlilik kazandığına dikkat çekti.

Ar-Ge merkezlerinde bugüne kadar 10 milyar liranın üzerinde gerçekleştirildiğini,180 milyar lira civarında ciro elde edildiğini ve 55 milyar lira dolayında da ihracat yapıldığını kaydeden Işık, bu merkezlere Ar-Ge indirimi, gelir vergisi stopajı teşviki, sigorta prim desteği ve damga vergisi istisnası gibi çeşitli destekler sağladıklarını anlattı. Işık, “Ar-Ge merkezleri için yasal sınır olan 50 Ar-Ge personeli sayısını 30’a indirerek, özellikle orta ölçekteki firmalarımızın da Araştırma Geliştirme merkezleri kurabilmelerini kolaylaştırdık. 30 Ar-Ge personeli istihdam edebilecek olan firmalarımız Ar-Ge merkezi kurarken, daha küçük firmalarımızı da teknoparklara yönlendiriyoruz. Düzenlemeyle 150 olan Ar-Ge merkezi sayımız hızla artarak 215’e ulaştı. Geçtiğimiz yıl içinde bakanlığımız toplamda 24 Ar-Ge merkezi belgesi verirken, 9,5 aylık sürede verdiğimiz Ar-Ge Merkezi belgesi sayısı 50 oldu” ifadelerini kullandı.

28 şehirde Ar-Ge merkezleri kuruldu

Anadolu'nun 28 şehrinde kurulan Ar-Ge merkezlerinde 25 bin civarında nitelikli Ar-Ge personeli istihdam edildiğini bildiren Bakan Işık, Ar-Ge merkezi belgesi alan firmalardan 35’inin yabancı veya yabancı ortaklı olduğuna dikkati çekerek, “Eskiden ülkemize montaj yapmak için gelen yabancı firmalar, artık  Ar-Ge ve tasarım için de Türkiye’yi tercih ediyorlar” dedi.

Bu yıl bakanlık bütçesinden Ar-Ge faaliyetlerine neredeyse tamamı hibe olmak üzere 1,5 milyar lira destek ayırdıklarının altını çizen Işık, geçen yıl paranın kullanılamadığını ancak bu sene paranın tamamını kullanacaklarını ifade etti. Ar-Ge harcamaları içinde özel sektör payının %28’lerden %47’ye ulaştığına işaret eden Işık, 2023’te bu oranın %65 seviyesine yükseltilmesini hedeflediklerini söyledi.

Ar-Ge merkezlerinin performansını yakından takip ettiklerini ve şu anda nitelik noktasında arzu edilen seviyede olunmadığını dile getiren Işık, istenilen seviyeye gelene kadar merkezleri nitelik artışı noktasında da destekleyeceklerini vurguladı.

Ar-Ge Merkezleri Performans Endeksi’nin 2014 yılı sonuçlarına göre, en başarılı 3 Ar-Ge merkezinin Kordsa, Arçelik ve Tofaş olduğunu açıklayan Işık, konuşmasının ardından başarılı Ar-Ge merkezi temsilcilerine plaketlerini takdim etti.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.