Gıda Hattı

Ar-Ge'sini Kuran Sektöre Sermayenin Yarısı TÜBİTAK'tan

6 Temmuz 2007, 15:08
Paylaş

Özel sektörün toplam Ar-Ge harcamalarından yalnızca yüzde 24 pay almasından hareket eden Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), bu rakamın 2010'a kadar yüzde 50'ye çıkarılması için teknoloji platformları kuruyor. İhracatın yüksek olduğu elektrik ve elektronik, tekstil, denizcilik ve deniz teknolojileri, otomotiv ve metal sektörlerine ilişkin 5 teknoloji platformu sektörün önde gelen firmalarının başkanlığında çalışmaya başladı. Enerji, tarım ve ilaç teknoloji platformları da oluşturulacak.

Avrupa Birliği'nin uzun süredir özel sektörün Ar-Ge ve yenilik üretimini artırmak için kullandığı bir araç olan teknoloji platformlarında, yüzde 80 oranında sektör temsilcisi bulunuyor. Akademisyen, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının da katıldığı platformlar; sektörün sıkıntı ve eksiklerini ortaya koyan çalışmalar yapıyor, eylem planları ile yol haritaları hazırlıyor ve projeler yürütüyor. TÜBİTAK Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Daire Başkanı Serhat Çakır, çalışmalarının sürdürülebilir olması için 3 yıl boyunca çalışma bütçelerinin yarısını 250 bin dolara kadar TÜBİTAK'ın karşıladığını söylerken; 5 pilot platformun ardından bugün yapacakları bir toplantıyla enerji, tarım ve ilaç teknoloji platformlarının kurulması çalışmalarına başlanacağını bildirdi.

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ile ABD ve Japonya'da da uzun süredir bu platformların faaliyet gösterdiğini belirten Çakır, ocakta başladıkları çalışmalara özel sektörün ilgisinin büyük olduğunu ve özellikle yapı, gıda, tıp ile nanoteknoloji alanlarında teknoloji platformların da önümüzdeki günlerde çalışmaya başlayacağını bildirdi. AB'de platform sayısının 30'a yaklaştığını ve artık bunların performanslarını değerlendirme sürecini yaşadığını söyleyen Çakır, "Biz daha yolun başındayız ancak özel sektörün ilgisi yüksek ve yıl sonuna kadar platform sayısı 20'ye yaklaşabilir" dedi.

Çakır, TÜBİTAK olarak özel sektörün Ar-Ge yapması konusunda bir katalizör görevi üstlendiklerini ve platformların başlarında sektörlerin önde gelen firmalarının temsilcilerinin bulunduğunu belirtirken; platformların vizyon ve faaliyetlerinin de sektör tarafından belirlendiğini vurguladı.

Platformların önce sektörün araştırma gereksinimlerini ve önceliklerini ortaya koyacağını, ardından da izlenecek yol haritasıyla uygulamaları ve proje başlıklarını belirleyeceğini bildiren Çakır, platformların kamu-özel işbirliği konusunda önemli olacağına işaret etti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.