Gıda Hattı

Ar-Ge destekleri için 2015 yılı öncelikli konuları açıklandı

7 Ocak 2015, 20:18
Paylaş
Ar-Ge destekleri için 2015 yılı öncelikli konuları açıklandı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM), tarımsal Ar-Ge proje destekleri için Ar-Ge Destek Programı 10. Proje Başvuru Çağrısı’nı yaptı. 62 öncelikli konunun belirlendiği proje destekleri için son başvuru tarihi 1 Nisan 2015.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tarım sektörünün ihtiyaç duyduğu öncelikli konularda bilgi ve teknolojilerin geliştirilmesi, çiftçiler, tarımsal sanayiciler ile ihracatçılara aktarılması ve tarım sektöründeki örgütlerin Ar-Ge kapasitelerinin geliştirilmesi amacıyla Ar-Ge projelerine geri ödemesiz doğrudan destekleme ödemesi veriyor. 5488 sayılı Tarım Kanunu’na bağlı olarak çıkartılan Araştırma ve Geliştirme Destek Programına İlişkin Tebliğ kapsamında, tarım sektörünün ihtiyacı olan konularda üniversiteler, sivil toplum örgütleri, meslek kuruluşları, çiftçi örgütleri ve özel sektör tarafından yürütülen Ar-Ge projeleri destekleniyor.

2007 yılında başlatılan Ar-Ge proje destekleri konusunda, proje başvurusu, projelerin değerlendirilmesi ve kabul edilen projelerin izlenmesi ile ilgili olarak Sekretarya görevini ise Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) yürütüyor.

TAGEM, 2015 yılında verilecek Tarımsal Ar-Ge proje destekleri için Ar-Ge Destek Programı 10. Proje Başvuru Çağrısı’na çıktı. Program kapsamında proje başvuruları TAGEM web sitesinde yer alan Proje Başvuru Formu formatına uygun olarak yapılacak.

Proje başına verilebilecek destek üst limitinin KDV dahil 300 bin TL olarak belirlendiği 2015 yılı proje başvuruları, 1 Nisan 2015 günü mesai saatine bitimine kadar kabul edilecek.

TAGEM’in çıktığı çağrıda, proje desteği verilecek 2015 yılı öncelikli Ar-Ge konuları da açıklandı. Buna göre, Bahçe Bitkileri alanında 8, Bitki Sağlığı alanında 7, Tarımsal Ekonomi ve Politika alanında 10, Gıda ve Yem alanında 8, Hayvan Sağlığı alanında 4, Hayvancılık ve Su Ürünleri alanında 8, Tarla Bitkileri alanında 6, Toprak-Su Kaynakları ve Tarım Teknolojileri alanında 11 öncelikli konu belirlendi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.