Gıda Hattı

Apiterapi – Arıyla Gelen Şifa

12 Nisan 2016, 11:11
Paylaş
Apiterapi – Arıyla Gelen Şifa

Prof. Dr. Erdem Yeşilada

Prof. Dr. Erdem Yeşilada, Balparmak sponsorluğunda hazırladığı Apiterapi - Arıyla Gelen Şifa isimli kitabında, soğuk algınlığından bal tüketerek daha rahat korunabileceğini hatırlatıyor. Yeşilada, balın mikroorganizmalara karşı, antioksidan ve yangı giderici etkilerine bağlı olarak soğuk algınlığı şikâyetlerinin hafifletilmesinde etkili olduğunun bilimsel çalışmalarla da ispatlandığını ifade ediyor.

erdem-yesilada-apiretari-gidahatti

Bal tüketiminin önemi

Soğuk algınlığına yakalanmamak ve bulaşma riskini minimuma indirmek için, bal tüketilmesinin önemine vurgu yapan Prof. Dr. Yeşilada, “Bal antimikrobiyal ve lokal yumuşatıcı etkileri nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü tarafından soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde öneriliyor. Araştırmalar, yatmadan önce yaklaşık bir çay kaşığı bal tüketmenin öksürük krizlerini önlemekte çok etkili olduğunu ortaya koyuyor. Kışın hepimiz bitki çaylarını daha çok içiyoruz. Unutmamalıyız ki çaylarımıza bal katarak, elde edeceğimiz şifayı artırabiliriz. Yaptığımız bir araştırma, ıhlamura bal eklenince antioksidan değerinin 54 kat arttığını ortaya koydu. Günde en az bir defa ballı bitki çayı içilmesi, vücudu serbest radikallere karşı korur ve strese bağlı hastalıkların tedavisinde destekleyici olur” diyor.

Arı ürünlerinin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkileri, Prof. Dr. Erdem Yeşilada’nın Apiterapi - Arıyla Gelen Şifa isimli kitabında detaylı biçimde anlatılıyor.

balparmak-gidahatti

Altıparmak Gıda

Kurulduğu 1980 yılından bu yana bal sektörünün gelişimine öncülük eden ve uzun yıllardır sektörün lider firması olan Altıparmak Gıda, 350’nin üzerinde çalışanı ve bugün bünyesinde bulundurduğu Balparmak, Binbirçiçek ve Balkovan markalarıyla sağlığı, doğallığı, lezzeti her gün sofralara taşıyor. Tüketicisine sunduğu kalite standardı ile farklılaşan Altıparmak, bu anlamda sektörün öncülüğünü üstleniyor. Gıda güvenliği konusunda uluslararası standartlara göre çalışan firma, gıda güvenliği sistemi ISO 22000:2005 ile global gıda standardı BRC (British Retail Consortium) gibi sertifikalara da sahip. Altıparmak ayrıca, Türkiye’nin tek, Avrupa’nın en kapsamlı dört eşdeğer bal ihtisas laboratuvarı arasında yer alan Ar-Ge ve APİLAB – Altıparmak Gıda Analiz Laboratuvarı sayesinde, tüketicisine sunduğu bütün ürünleri toplam 92 parametre doğrultusunda analiz ediyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.