AramaArama
Gıda Hattı

AÖF Online sınav kopya telegram kanalları - Kopya nasıl çekilir?

30 Mayıs 2021, 11:47
Paylaş
AÖF Online sınav kopya telegram kanalları - Kopya nasıl çekilir?

AÖF sınav tarihleri açıklandı. AÖF final sınavına girecek öğrenciler internet başında. Başta AÖF Online sınav kopya nasıl çekilir? AÖF Online sınav kopya taktikleri ve AÖF Online sınav kopya nasıl çekilir? gibi bir çok sorunun yanıtını aramaya başladı.

AÖF ÖĞRENCİLERİNİN BUNLARI ARARMAK MUTLAKA İZLEMESİ GEREKEN VİDEO

AÖF ÖĞRENCİLERİ ŞİKAYERLERİNİ DİLE GETİRDİ

AÖF Final sınavları ; 2020-2021 eğitim dönemi AÖF bahar dönemi final sınavları öğrenciler tarafından merak ediliyor. AÖF’ün internet sitesinde yer alan akademik takvim altında sınav tarihleri paylaşıldı. Online olacak olan AÖF sınavı 2. ve 6. yarı yıl dersleri için 29, 30, 31 Mayıs, 4. ve 8. yarı dersleri için 5, 6, 7 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek.

AÖF Online sınav kopya cezası ne?

Herhangi bir kontrol mekanizması olmadan bahar dönemi sınavlarının online olarak yapılmasıyla pek çok öğrenci kopya çekme cezasının gelip gelmeyeceğini merak etmeye başladı.

AÖF yetkilileri tarafından yapılan açıklamada “kişiye özel olarak sorular sorulacak ve bu konuda yeterli soru havuzunun olduğu ve bu konuda sınavın puan etkisinin az olduğu ve en önemlisi ise öğrencilere güven duyduklarını bu konuda bir kötü niyet su istimalinin olmayacağı” ifade edildi.

İŞTE BAZI ŞİKAYETLER

Aslı
Anadolu Üniversitesi açıköğretim haksız kazanç yetmiyormuş gibi herhangi bir kural ihlali ya da kopya gibi bir şey yapmadan itiraz günü bitince sınavımızı kural ihlali ile iptal etmiştir. Bir dersimi önce iyice araştırın tespit edin ve tespit ettiğiniz her neyse bize mail yoluyla gönderin ki bizde kim haklı ona bakalım yazık ya sadece para dolabı başka bir şey yok insanların hakkını yemeyin. Sınavda ihlal oluyorsa sizin eksikliğiniz sınavlara 3 verseniz herkes istediği gibi başlasa o sizin eksikliğiniz sınavı düzgün ayarlayacaksınız.

Fatih
Sınavda kopya çekmeme e rağmen kural ihlali kopya deyip sınavım sonlandırıldı. Bu mağduriyet nasıl telafi edilecek hiç bilmiyorum ve dönemimde girdiğim tüm sınavlarda iptal edilecekmiş. Kopya çekmedim ama kopya muamelesi gördüm. Bunun çözümü nasıl olacak.

Muhammed
Anadolu Üniversitesi sınav için koymuş olduğu kurallar ve durum bilgilendirmeleri göz önüne alınarak yapılan sınavda kendi sınavım için tamamladı uyarısı aldığım bir sınav akabinde sistem kontrolü yaptığımda kural ihlali diyor. Her ne sebeple olursa olsun böyle bir durum yaşanmamıştır olan yaşanmayan bir durum için verilen hatadan dolayı sınavım iptal olmuştur. Yaşanan bir kural ihlali var ise Anadolu Üniversitesi ispat etmekle yükümlüdür söz konusu olayın doğruluğu ile ilgili insanların aklında soru işareti bırakmamak mağduriyetinin sebebini anlamak adına Tüm sorularla ilgili işaretlemelerimiz yaptığınızda ya da size verilen 30 dakikalık süre dolduğunda “bu dersin sınavı bitmiştir” uyarısını gördünüz ve akabinde sınavım tamamlandı olarak bildirimi aldım. Yök ®’ün Covid -19 salgını dolayısıyla yaşanacak olumsuzlukların önüne geçmek adına internet ortamında sınav yapılması konusunda karar alması ve ilk defa uygulanıyor olan internet ortamındaki sınav ve insanların bu durum sebebi yaşanacak olumsuz durumlarda mağdur edilmemesi görüşünün takdirini üniversitenize bırakıyorum.

Kaldı ki sınıf ortamında yüz yüze yapılan sınavlarda kopya girişimde bulunulması halinde tutanak tutularak öğrenciye işlem yapılıyor ve bir delil ve ispat ortamı söz konusu bu şekilde internet ortamında yapılan sınavda hangi delil ve ispatla sınavı tamamlandı yazısını gören öğrencinin sınavı iptal oluyor anlamak akıl mantık karı değildir. İnternet ortamında yapılan sınavlarda öğrenciye 3 günlük süre veriliyor ve süre mefhumu olmadan sınavının yapılması isteniyor bir dersten aldığı kural ihlali uyarısı tüm dönemdeki derslerini etkiliyor. İnternet ortamındaki aksaklık sebebi ile alınan hata, kural ihlali olan sınavı tüm ders ve dönemine yansıtılıyor bu durum insanların hem ekonomik hem de eğitim yaşamı üzerinde anlamsız baskı yaratmaktadır mağduriyetin yaşattığı boyut göz önüne alındığında etraflıca düşünülüp bu sıkıntıyı yaşayan benim gibi öğrenci arkadaşların haklı olduğu görülecektir.

AÖF öğrencilerinin alenen kopya çekmesi

şükela:
bugün denk geldiğim hadise. her ders için farklı telegram grupları oluşturulmuş.
çözenler grubu,
cevaplayanlar grubu,
soru yazanlar grubu,
pdf yapanlar grubu
diye de ayırmışlar.
işleyiş şöyle;
20 kişilik liste hazırlanıyor. bu listede adı olanlar sırayla sınava giriyor. soruların fotoğraflarını çekip, gruba atıyorlar. bir grup öğrenci sorulara cevap veriyor.
bir grup sorular toparlayıp yazıyor. son grup da pdf dosya olarak hazırlıyor. ve soru havuzundaki bütün sorular çözüldükten sonra grupta paylaşılıyor.
çan eğrisi olduğu için ortalama baya yükseliyor.

Online Sınavda Kopya Çekenlerle İlgili YÖK'ten Açıklama

AÖF ve Üniversitelerin online sınavlarında kopya arttı. YÖK açıklama yaptı.

Üniversite öğrencilerini ilgilendiren son dakika açıklaması geldi. YÖK 'ten yapılan son dakika açıklamasında, üniversitelerde online olarak sınavların yapılması nedeniyle kopya olayının arttığına yer verildi ve buna karşı önemli uyarı yapıldı.

KOPYA OLAYLARI ARTTI

Üniversitelerde vizeler başladı. Başlayan vizelerde öğrencilerin kopya çektiği belirtildi. Aralarında WhatsApp Telegram gibi gruplar kurarak ortak şekilde sınavları yaptıkları şikayetleri YÖK'e gitti. YÖK ve birçok üniversiteye giden şikayetler sonrası YÖK bir açıklama yaptı. Yükseköğretim Kurulu tarafındna konu ile ilgili yapılan son dakika açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Son dönemlerde uzaktan/online yapılan sınavlarda kopya çekildiğine veya bazı öğrencilerin yerlerine başkalarını sınava soktuklarına ilişkin Başkanlığımıza çeşitli bildirimlerde bulunulmaktadır. Sınav notlarının, öğrencilerin gerçek kazanımlarını doğru bir biçimde yansıtması yükseköğretim sistemimize güven açısından son derece önemlidir. Üniversitelerimizde ders veren bütün öğretim elemanlarımızın yanı sıra yöneticilerimiz de sınav güvenliğini sağlayacak her tür önlemi almakla yükümlüdürler."

AÖF sınavları da online yapılacak. AUZEF, AÜ ve ATA AÖF sınavları için de önlemler alınması bekleniyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.