Gıda Hattı

Anzer Balı 600 Kilogram Üretimle Altın Yılında

9 Eylül 2007, 18:16
Paylaş

Anzer Ballı Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Şükrü Çatır, dün yaptığı açıklamada Rize'nin İkizdere ilçesine bağlı Anzer Yaylası'nda üretilen dünyaca ünlü Anzer balının 3000 ile 3500 rakım arasında 100'den fazla arıcı tarafından yaklaşık 5 bin kovanda üretildiğini belirtti.

Çatır, bu yıl hava şartlarının oldukça elverişli gittiğini, bunun sonucu olarak da 600 kilogramın üzerinde Anzer balı üretildiğine işaret ederek şunları söyledi: “Bu, son yıllarda yapılan en yüksek üretimdir. Yakın zamanda bu kadar fazla bal üretildiği olmamıştı. Tahlile gönderdiğimiz baldan da ilk etapta 150 kilogram tescillenerek bize gönderildi. Biz de tescillenen balı mühürleyerek kilogramı 450 YTL'den satmaya başladık.”

Piyasada sahte Anzer balı var

Mide, bağırsak, kalp-damar başta olmak üzere pek çok hastalığa iyi geldiği belirtilen Anzer balının bu özelliğinin yöredeki endemik bitki örtüsünden kaynaklandığını ve çoğunlukla tedavi amaçlı kullanıldığını vurgulayan Çatır, “Bal satışına başlamadan Anzer balından almak amacıyla 68 kişi kooperatifimize müracaat etti. Bu sayı bugünden sonra çok daha fazla artacaktır. Her yıl üretilen balın tamamı satıldığı gibi talep eden birçok kişiye de yeterli olmadığı için veremiyoruz” diye konuştu. Anzer balı adı altında piyasaya kaçak olarak sokulan bal olduğuna dikkat çeken Şükrü Çatır, “İnternet sitelerinde veya herhangi bir ilde bakkallarda Anzer balı adı altında bal satılıyor. Hatta bizim belirlediğimiz fiyatın iki katına Anzer balı diye bal satan bile var. Bunların Anzer balı olması mümkün değil. Balın marka tescili ve satışı sadece kooperatifimiz tarafından yapılmaktadır” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.