AramaArama
Gıda Hattı

Antonio Guterres, BM Genel Sekreterliğine ikinci kez atandı

18 Haziran 2021, 23:42
Paylaş
Antonio Guterres, BM Genel Sekreterliğine ikinci kez atandı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, mevcut BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in ikinci kez seçildiğini açıkladı. Guterres, Genel Kurulda bir kez daha yemin etti.

Ülkesi Portekiz tarafından BM Genel Sekreterliğine aday gösterilen ve tek aday olan Antonio Guterres, bu göreve yeniden atandı.

BM Genel Kurulu’nda yemin etti

Söz konusu kararı BM 75’inci Genel Kurulu Başkanı Volkan Bozkır açıklarken, kararın açıklanmasının ardından salona davet edilen Guterres bir kez daha yemin etti. Görevine 5 yıllığına yeniden atanan Guterres'in ikinci dönemi, 1 Ocak 2022'de başlayacak.

Guterres’in ikinci dönemine BM Güvenlik Konseyi tarafından 8 Haziran’da onay verilmişti. Konseyde yapılan oylamada, üyeler oy birliği ile Guterres'in görevine ikinci dönemde de devam etmesi yönünde tavsiye kararı almıştı.

2017’den bu yana BM Genel Sekreterliği görevini yürütüyor

Eski Portekiz Başbakanı 72 yaşındaki Gutteres, 2017'den bu yana BM Genel Sekreterlik görevini yürütüyor. Yaklaşık 10 kişi daha Genel Sekreterliğe talip olurken, 193 üyeden hiçbiri söz konusu kişileri onaylamadığı için resmi olarak aday olamadı. Genel Kurul'da yapılması beklenen oylamanın ise formaliteden olması ve yakında düzenlenmesi bekleniyor.

Dışişleri Bakanlığından Guterres’e kutlama

Dışişleri Bakanlığından, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in görevine beş yıllık ikinci bir dönem için yeniden atanması üzerine yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, “Guterres’i yeniden BM Genel Sekreteri olarak atanmasından ötürü tebrik ederiz. BM Genel Sekreteri Guterres’in mevcut görevi süresinde ülkemizle tesis ettiği yakın ve dostane ilişkilerin önümüzdeki dönemde de devam edeceğine inancımız tamdır” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye’nin BM Şartı’nın amaç ve ilkelerine ulaşılması hedefi doğrultusunda BM Genel Sekreteri’ne ve BM’nin çalışmalarına verdiği katkıyı güçlendirerek sürdüreceği belirtilen açıklamada, “Guterres’in yeniden atama kararının alındığı Genel Kurul oturumu dahil olmak üzere, atama sürecinin tamamının 75. Genel Kurul Başkanı Sayın Volkan Bozkır’ın öncülüğünde icra edilmiş olması ülkemiz açısından ayrı bir gurur kaynağıdır” denildi.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.