Gıda Hattı

Antibiyotik tedavisine yanıt vermeyen kronik yaralara bir çözüm: Mikro iğne tekniği!

23 Eylül 2021, 13:02
Paylaş
Antibiyotik tedavisine yanıt vermeyen kronik yaralara bir çözüm: Mikro iğne tekniği!

Perdue Üniversitesinde görev yapan bir bilim insanın geliştirdiği yeni teknoloji başta diyabet hastalığının sebep olduğu kronik yaralara ve uzun süren deri enfeksiyonlarına alternatif bir tedavi olarak düşünülmektedir.

Bu teknik antibiyotik tedavisine yanıt vermeyen kronik yaralarda da kullanılabilmektedir. Doçent Doktor Rahimi, iyileşmeyen yaralar üzerine bir süredir çalışma yapmaktadır.

Bu çalışma, iyileşmeyen yaralarda yer alan bakterilerin üremesini ve bu bakterilerin sebep olduğu biyofilm oluşumunu engelleyen bir teknolojiye dayanmaktadır.

Bu teknoloji enfekte dokuya oksijen ve bakterisidal olarak adlandırılan bakterileri öldüren kimyasalın mikro iğnelerle enjekte edilmesi olarak belirtilmiştir. Bilim insanları yaraların antibiyotiklere yanıt vermemesine genellikle bakterilerin oluşturduğu biyofilmin neden olduğunu ortaya koymuştur.

Biyofilm antibiyotiklerin bakterilere temas etmesini engellemektedir. Bu nedenle antibiyotikler etkisini gösterememekte ve iyileşme görülmemektedir. Ancak mikro iğneler bu tabakayı deldiğinde oksijen yardımıyla sıvı emilmektedir. Bu da antibiyotiklerin etki göstermesini sağlamaktadır.

Geleneksel yara tedavisine de alternatif olmaktadır!

Geleneksel yara tedavisi olarak adlandırılan tedavi yara kabuklarının doktorlar tarafından soyularak biyofilm tabakasını ortadan kaldırma esasına dayanmaktadır. Ancak bu yöntem hem acı verici hem de uzun süren bir yöntemdir.

Mikro iğne tedavisi ise ağrısız bir yöntemdir. Çünkü iğnelerin ucu çok uzun olmadığı için ağrıya sebep olan sinirlere dokunmamaktadır.

Öte yandan yapılan çalışmalar diyabet hastalarının yaklaşık %15’inde ayaklarında yaralar ve ülserler olduğunu ortaya koymuştur. Bu yaraların tedavi edilmemesi durumunda bakterilerin kan damarlarıyla tüm vücuda yayılmaktadır. Ayrıca uzuv kayıplarıyla sonuçlandığı da bilinmektedir.

Diyabetik ayak yaraları çoğunlukla antibiyotiklerle tedavi edilememektedir. Mikro iğne tekniğiyle diyabetik ayak yarası tedavisi kan şeker düzeyi kontrol edildiği takdirde daha kolay olmaktadır

Mikro iğne tekniğinin şu anda hayvan deneyleri ve insan modelleri üzerinde etkinliği denenmektedir. Yakın zamanda insanlar üzerinde de denemelere geçilmesi beklenmektedir.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.