AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Antibiyotik, pazarlama uğruna feda edilmemeli

Antibiyotik, pazarlama uğruna feda edilmemeli
28 Nisan 2016, 17:51

Amerikan Kuş Patologları Birliği (AAAP), yoğun tavuk yetiştiriciliğinde antibiyotik kullanımının tamamen ortadan kaldırılmadan en aza indirilmesi ve hayvan refahını korumak için dikkatle planlanması gerektiğini söyledi.

Kümes hayvanlarının verimliliğini arttıran en iyi bilimsel uygulamaları geliştirmekle sorumlu uluslararası bir grup olan AAAP, pazarlama ve tüketici tercihi tam tersini söylese de antibiyotiğin uygun bir seçenek olmaya devam etmesi gerektiğini söyledi.

Bu adım, bazı kümes hayvanları üreticilerinin antibiyotiksiz eti teşvik etme yönündeki bir pazarlama stratejisini desteklemek için antibiyotik kullanımını kesmesi sonrasında atıldı.

AAAP, sadece antibiyotik kullanılmadan yetiştirilen kümes hayvanları sunan perakendeci ve restoran trendinin büyümesiyle ilgili endişelerini ifade etti ve Kümes Hayvanları Refahı ve Antibiyotik Kullanımı isimli raporuna atıfta bulundu.

Antibiyotiklerin tavuk ve diğer kümes hayvanlarında kullanımı, bir süredir gündemde olan ve tartışılan bir konu.

Tavuk-gidahatti

Toplum sağlığı krizi

AAAP, “bu uygulama, çiftçilerin ‘antibiyotiksiz’ statüsünü sürdürebilmek için sürülerinin tedavi edilmesi konusunda isteksiz davranmasıyla sonuçlanabilir. Veterinerler, profesyonel sorumluluk ve etik yükümlülüklerinin bir parçası olarak hayvan sağlığı ve hayvan refahı için uygun tedavi planları yapabilme gücüne ihtiyaç duyar. Buna, gereken durumlarda antibiyotik kullanımı da dahildir,” ifadelerini kullandı.

Antibiyotikler, aslında çiftlik hayvanlarında görülen bazı enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılsa da, antibiyotiklerin tedbir amaçlı kullanımı, yoğun üretim uygulamalarında gittikçe artan bir şekilde rutin hale geldi.

Sağlık yetkilileri, bu uygulamanın devam etmesi halinde, insanlardaki enfeksiyonları tedavi etmekte kullanılan antibiyotiklerin işe yaramayacağı bir sağlık krizinin ortaya çıkabileceği uyarısında bulundu.

tavuk-gidahatti

Tavuk üretiminde rutin antibiyotik kullanımı

Dünyanın en büyük gıda firmalarının hisselerini kontrol eden 55 yatırımcıdan oluşan bir grup, restoranların antibiyotik kullanan tedarikçilerden ürün almaktan vazgeçmesi yönünde çağrıda bulundu.

Öte yandan AAAP, antibiyotiklerin, veterinerlerin hayvan sürülerinin sağlığını ve refahını korurken kullandığı önemli bir araç olduğunu ve antibiyotik içermeyen ürünlerin pazarlanması adına kurban edilmemesi gerektiğini söyledi.

Birlik, aynı zamanda doğru yöneticiliğin, sürdürülebilir canlı hayvan ve gıda üretimiyle ilgili kararlar veren veterinerler, gıda firmaları, yöneticiler ve diğer paydaşlar için önemli olduğunu ifade etti.

AAAP, antibiyotiklerin rutin kullanımını ortadan kaldıracak yeni teknoloji ve üretim sistemlerinin araştırılmasını desteklemeye devam edeceğini sözlerine ekledi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.