Gıda Hattı

Antibiyotik kullanımı için ciddi uyarı!

3 Haziran 2016, 14:02
Paylaş
Antibiyotik kullanımı için ciddi uyarı!

Türkiye Bilimler Akademisi tarafından düzenlenen İnsan ve Hayvan Sağlığında Akılcı Antibiyotik Kullanımı ve Antibiyotik Dirençlilik Sempozyumu’nda, halk arasında “En iyi doktor en ağır antibiyotiği vererek en kısa sürede iyileştiren doktordur” kanısının yaygın olduğuna dikkat çekilerek, “Yeni önlemler alınmazsa çok basit enfeksiyonlar bile ölümle sonuçlanabilir” şeklindeki haberlerin arttığı vurgulandı.

TÜBA İnsan ve Hayvan Sağlığında Akılcı Antibiyotik Kullanımı ve Antibiyotik Dirençlilik Sempozyumu, TÜBA Asli Üyesi Prof. Dr. Kazım Şahin, TÜBA Konsey Üyesi ve TÜSEB Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Prof. Dr. İrfan Şencan, TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, YÖK Üyesi Doç. Dr. Zeliha Koçak Tufan ve Tarım Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Durali Koçak’ın açılış konuşmalarıyla başladı.

tuba-antibiyotik-sempozyumu-gidahatti

Antibiyotikler kifayetsiz kalacak

“Halk arasında en iyi doktor en ağır antibiyotiği vererek en kısa sürede iyileştiren doktordur kanısının yaygın olduğunu dile getiren TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, şunları söyledi:

“Yeni önlemler alınmazsa çok basit enfeksiyonlar bile ölümle sonuçlanabilir” şeklindeki haberler giderek artıyor. Bizim şu anda gramlarla ifade ettiğimiz antibiyotiklerimiz kifayetsiz kalacak gibi görünüyor.

TÜBA olarak özellikle çalışma gruplarımız marifetiyle durum tespiti ve politika önerileri konusunda çalışmalar yapıyoruz. TÜBA konsey ve akademi üyelerimizle birlikte özellikle bir şeyi gerçekleştirmeye gayret ediyoruz; olabilecek bütün paydaşları etkinliklerimizde görmek istiyoruz, farklılıklarımızın zengin kılınarak değerlendirilmesine bu yolla da katkı sağlamaya çalışıyoruz. Ben ülkemiz bakımından da çok önemli olan antibiyotik kullanımı ve antibiyotik dirençlilik ile ilgili sorunları ele alacağımız bu toplantıya katkınız için hepinize kalbi şükranlarımı ifade ediyorum.”

tuba-antibiyotik-ahmet-cevat-acar-gidahatti

Antibiyotik direnci geleceğimizi tehdit ediyor

TÜBA Gıda ve Beslenme Çalışma Grubu Yürütücüsü Prof. Dr. Kazım Şahin de, konuyla alakalı basında çıkan haberler nedeniyle, sempozyumu düzenlemeye karar verdiklerini bildirdi. Kazım Arslan, şunları kaydetti:

“Antibiyotik direnci geleceğimizi tehdit ediyor. Antibiyotikleri böyle kullanmaya devam edersek, yakın zamanda antibiyotik çağa yani basit enfeksiyonlardan hayatımızı kaybedeceğimiz döneme girebiliriz”, “ABD’de tüm antibiyotiklere dirençli bakteri tespit edildi. ABD’li yetkililer ‘yolun sonuna gelmiş olabiliriz’ dedi”, “Antibiyotikler depresyona ya da obeziteye yol açıyor.” veya “Tarım Bakanlığı’na çağrı: antibiyotikleri gıdamızdan çekin!”, “Tavuklara antibiyotik ve hormon veriliyor.” gibi haberler ve daha birçoğundan anladığımız üzere konu oldukça önemli.

Biz de Gıda ve Beslenme Çalışma Grubu olarak bu Sempozyumun bir ihtiyaç olduğu ve bu konuların mutlak suretle bilimsel bir platformda tartışılması gerektiği kanısına vardık. Konusunda uzman arkadaşlarımızın söylediği her şey hazırlayacağımız raporda yer alacak ve bu ciddi konuyla ilgili objektif bir rapor ortaya koyacağız.”

tuba-antibiyotik-sempozyumu-kazım-arslan-gidahatti

TÜSEB 100 bin kişiyi kapsayan çalışma planlıyor

TÜBA Konsey Üyesi ve Türkiye Sağlık Enstitüleri TÜSEB Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur ise enstitünün teşkilatlanmasının devam ettiğini söyledi. TÜSEB olarak, sağlık bilimleri ile ilgili konularda Ar-Ge yapmak ve Ar-Ge’ye teşvik etmek ve finansal olarak destekleme programlarına eğilmeye başlayacaklarını vurgulayan Fahrettin Keleştemur, şu bilgileri paylaştı:

“Biyoteknoloji enstitümüz ilaçların özellikle aşı plazma ürünlerin ve Türkiye’nin acil ihtiyacı olan ilaçların uzun vadede Türkiye’de üretilmesi için alt yapının geliştirilmesi konusu da TÜSEB’in amaçlarından birisi. Antibiyotikleri de ilgilendiren bir alan GENOM Projesi 2003’te tamamlandı. TÜSEB olarak da 100 bin kişiyi kapsayan bir çalışma yapmayı planlıyoruz. Bu da bizim toplumsal olarak genetik yapımızı ortaya koyacak ve ilaç geliştirmeye dair bilginin ortaya çıkartılmasına yardımcı olacak. Çünkü muhtemelen Sağlık Bakanlığı kişiye yönelik tedaviyi, önümüzdeki yıllarda uygulayacak. İlaçların hangi saatte verileceği özellikle kimya alanında ödül alan Aziz Sancar grubunun keşfinden sonra ilaçların en etkili olduğu saatleri bilebileceğiz. Bütün bu gelişmeler TÜSEB’in çalışma alanları içerisinde olacak.”

antibiyotik-gidahatti

Aşırı antibiyotik kullanımı Irak ve Suriye Savaşı kadar kritik

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Prof. Dr. İrfan Şencan da, Amerika’da Obama’nın Almanya’da Angela Merkel’in doğrudan sahiplendiği bir konu olan antibiyotik kullanımının Irak ve Suriye Savaşı kadar kritik bir mesele olduğunun altını çizdi. İrfan Şencan, “Yapılan çalışmalar şunu gösteriyor, ‘Yok olan var olmaz, var olan yok olmaz.’ Antibiyotikleri ister biz kullanalım, ister üretip kullanmayıp atalım istersek de hayvanlarda kullanalım; toprakla ya da suyla bize mutlaka dönüyor. Türkiye’de nerede ne kadar ilaç kullanılıyorsa atık su analizlerinde görebilirsiniz. Yani ister girişte istersek de çıkışta kaydedebiliyoruz veya hiç kaydetmeyip topraktan da analiz edebiliyoruz. Antibiyotiklerin dünyada ömrü çok kısa oldu; bir yüzyıl içinde hem keşfettik hem de bitirdik; şimdi de kurtarmaya çalışıyoruz, ne kadar başarılı olacağımızı göreceğiz. Bunu biz Sağlık Bakanlığı olarak da gündemimizde tutuyoruz ama daha çok ve daha üst düzeyde sahiplenmeliyiz ki bitirme sürecini yavaşlatalım ve yeni keşiflere fırsat tanıyalım” ifadelerini kullandı.

tuba-antibiyotik-serap-suzuk-gidahatti

Sempozyum sunumları 

TÜBA Konsey Üyesi ve Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker ile üniversitelerin tıp fakülteleri enfeksiyon hastalıkları ve tıbbi mikrobiyoloji; veteriner fakülteleri mikrobiyoloji ve beslenme; sağlık bilimleri fakülteleri beslenme ve diyetetik bölümü öğretim üyeleri, fen fakültelerinin öğretim üyeleri, konu ile ilgili kamu ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, ilgili dernek yöneticilerinin katıldığı sempozyumda, İnsan Sağlığında Antibiyotik Kullanımı ile İlgili Mevcut Uygulamalar’dan Antimikrobiyallerin Kontrollü Dağıtım ve Kullanım Stratejilerinin Geliştirilmesi’ne, Sağlık Bakanlığı İlaç Kullanım Faaliyetleri ve Antibiyotik Kullanımı’dan Hayvan Sağlığında Antibiyotik Kullanımı ile İlgili Mevcut Uygulamalar’a kadar toplam dokuz sunum gerçekleştirildi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.