Gıda Hattı

Antibiyotik direncinin üstesinden gelinebilecek mi?

14 Temmuz 2019, 21:15
Paylaş
Antibiyotik direncinin üstesinden gelinebilecek mi?

Araştırmacılar gram-pozitif ve negatif, çoklu dirence sahip bakterilere karşı etkili iki yeni nesil antibiyotik geliştirdi. Bu antibiyotiklerin farelerde enfeksiyon tedavisi sonrasında direnç oluşumunu tetiklemediği de görüldü.

Fransa'daki Ren Üniversitesi ve Ren Kimya Bilimleri Enstitüsü bünyesinde yapılan ve PLOS Biology dergisinde yayınlanan çalışma, dünya çapında antibiyotik direncine karşı yürütülen araştırmalara ivme kazandıracak.

Antibiyotikler geçtiğimiz yüzyıl boyunca kurtardıkları hayatlar sayesinde günümüz tıbbının en önemli buluşlarından biri olarak anılır. Ne yazık ki giderek artan antibiyotik direnci, bu ilaçların yavaş yavaş etkisini kaybetmesine neden oluyor, bu durumun sürmesi halinde toplum sağlığını etkileyecek bir felaket yaşanmasının kaçınılmaz olduğu uzmanlarca ifade ediliyor. Bu nedenle direnç oluşturmayan yeni antibiyotikler, insanlığın kurtuluşuyla bir tutuluyor.

Söz konusu çalışmada araştırmacılar insanlarda hastalığa neden olan bakterilere karşı etkili yeni bir antibiyotik ürettiler. Kendisi de bakteri kaynaklı bir zehirden üretilen antibiyotik gram-pozitif ve gram-negatif olarak adlandırılan farklı bakterilere karşı kullanıldığında olumlu sonuçlar gösterdi.

Yeni antibiyotik etkisi 2011 yılında keşfedildi

Buluşun  temeli 2011 yılında Staphylococcus aureus adlı bakterinin enfeksiyonu desteklemek için oluşturduğu bir zehrin vücuttaki diğer bakterileri öldürdüğünün ortaya koyulması ile atıldı. Bakterinin salgıladığı maddenin zehir ve antibiyotik olarak çift yönlü bir etkisinin olduğunu gören araştırmacılar, bu iki etkinin ayrılması ile vücuda zararlı etkisi olmayan antibiyotiklerin üretilebileceği fikrini ortaya attılar.

Madde üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda peptidomimetikler adı verilen bileşikler sentezlendi. Bu bileşikler doğal bakteriyel peptitlerden (aminoasit zincirleri) esinlenerek tasarlandı. Ortaya koyulan 20 molekülden 2'si, ciddi sepsis ve deri enfeksiyonu tablosu gösteren fare modellerinde antibiyotiğe dirençli Staphylococcus aureus ve Pseudomonas aeruginosa bakterileri üzerinde etkili oldu. Bunun yanında, yeni antibiyotik fare hücrelerine ve organlarına zarar vermedi.

Yeni bileşiklerin yüksek dozlarda bile vücut tarafından tolere edildiği, benzeri bileşiklerde görülen ve böbreklere zarar veren etkiyi göstermediği ifade edildi. Antibiyotiğin etkili dozunun 10-50 katı dozlarla denemeler yapıldığı belirtildi. Hayvanların bir süre antibiyotiğe maruz bırakılması sonrasında bakterilerde antibiyotik direnci oluşmadığı gözlenirken, araştırmacılar çalışmanın 15 günlük görece kısa süresi nedeniyle bu konuda dikkatin elden bırakılmaması gerektiğini vurguladı.

Peptidomimetiklerin antibakteriyel etkilerinin kaynağı ise; doğal olmayan bu aminoasit dizilimlerinin bakterinin hücre duvarına yerleşerek geçirgenliği bozması ve bu şekilde bakterinin ölümüne neden olması.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.