Gıda Hattı

Antep fıstığında tarihi rekolte

4 Eylül 2015, 11:12
Paylaş
Antep fıstığında tarihi rekolte

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, 2015 yılı Antep fıstığı rekoltesi tahminini 144 bin ton olarak açıkladı.

GTB toplantı salonunda açıklamalarda bulunan Tiryakioğlu, en öncelikli sorunlarının Antep fıstığı rekoltesinin tahmin edilememesi ve ölçülememesi olduğunu söyledi.

Ölçemedikleri bir üründe başarılı olamayacaklarını vurgulayan Tiryakioğlu, “Birçok konuyla birlikte ana gündem maddemiz, Antep fıstığı rekoltesi tahmin sonuçlarıydı. Konuya ilişkin yaptığımız rekolte tahmin toplantılarından gerçekten çok güzel sonuçlar çıktı. Sonuca ulaşacağımıza, hedeflerimizi yakalayacağımıza inandık. Toplantının sonucunda birtakım resmi olmayan kararlar aldık. Allah’a şükür yanılmamışız. Çıkan resmi sonuç, 144 bin ton. Bakanlığımızın da gündeminde olan, açıkladığı rakamı, resmi olarak açıklamış oluyorum. Burada çok az bir yanılma payı olabilir” dedi.

Tiryakioğlu, Antep fıstığı ihracatına ilişkin çalışmalarının da devam ettiğini ve sezonun başlamasıyla birlikte ihracatın da yoğunlaştığını kaydetti.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.