AramaArama
Gıda Hattı

Antep Fıstığı, onlarla daha bol olacak

31 Aralık 2015, 13:55
Paylaş
Antep Fıstığı, onlarla daha bol olacak

Nestlé DAMAK, TEMA Vakfı ve Gaziantep Fıstık Araştırma Enstitüsü işbirliğiyle 2011’den bu yana sürdürülen Fıstığımız Bol Olsun Projesi kapsamında, Uzman Aşıcı ve Budamacı eğitimlerini tamamlayan 67 kursiyere sertifikaları, Gaziantep Üniversitesi’nde düzenlenen törenle verildi.

Dünyanın ilk Antep fıstıklı çikolata markası Nestlé DAMAK, TEMA Vakfı ve Gaziantep Fıstık Araştırma Enstitüsü işbirliğiyle Antep fıstığı üretiminde kalite ve verimliliği artırmak ve sürdürülebilir üretimle bölgenin refahına katkı sağlamak amacıyla hayata geçirilen “Fıstığımız Bol Olsun” projesinin ikinci aşaması başarıyla sürdürülüyor.

nestle-sertifika-www.gidahatti.comProjenin 5 yıl sürecek ikinci aşamasında 2015 yılı için planlanan çalışmalar çerçevesinde Gaziantep’in ilçesi Şahinbey Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile bölgedeki çiftçilere ve diğer ilgililere yönelik olarak ortaklaşa düzenlenen “Uzman Aşıcı Eğitimi” ile “Uzman Budamacı Eğitimi” tamamlandı.

Projenin, fıstık üretiminin sürdürülebilirliğinin sağlanması yönündeki önemli aşamalarından biri olan “Uzman Aşıcı Eğitimi”ni tamamlayan 27, “Uzman Budamacı Eğitimi”ni tamamlayan 46 kursiyer için Gaziantep Üniversitesi’nde sertifika töreni düzenlendi. Törene, Nestlé Türkiye Çikolata Grubu Genel Müdürü Oben Akyol, TEMA Vakfı Genel Müdürü Doç. Dr. Barış Karapınar’ın yanı sıra Gaziantep Fıstık Araştırma Enstitüsü ve Gaziantep Üniversitesi’nden de temsilciler katıldı.

nestle-sertifika-oben-akyol-www.gidahatti.comOben Akyol: Fıstığımız Bol Olsun Projesi çok önemli

Törende konuşan Nestlé Türkiye Çikolata Grubu Genel Müdürü Oben Akyol, 100 yılı aşkın bir süredir Türkiye’de bulunan Nestlé’nin, yaklaşık 90 yıldır Türkiye’de çikolata ürettiğini vurguladı. Akyol, “Türkiye’nin ilk çikolata üreticilerinden biri olarak bu ülkeye ve bu topluma katkıda bulunmak bizim için çok önemli. Bu nedenle Nestlé olarak DAMAK markamız adına TEMA Vakfı ile 4 yıl önce başlattığımız “Fıstığımız Bol Olsun” projesi de çok önem verdiğimiz ve titizlikle sürdürdüğümüz bir çalışmadır” dedi. Akyol, sözlerine şöyle devam etti:

“Fıstığımız Bol Olsun projesinin çıkış noktası, Türkiye ve DAMAK için bu denli önemli olan Antep fıstığını daha verimli hale getirme düşüncesiydi. Türkiye, Antep fıstığı üretiminde dünya sıralamasında İran ve ABD’nin ardından üçüncü sırada bulunuyor. Türkiye'nin Antep fıstığı üretim potansiyeli, bugün üretilebilenden daha fazlasını üretmeye uygun. Bu potansiyelin değerlendirilmesi durumunda Antep fıstığı yetiştiriciliğinin uluslararası düzeye çıkartılmasının mümkün olduğunu düşünüyoruz.

Çikolata ile fıstığın efsanevi aşkı olarak nitelediğimiz, Nestle çikolatası ile taptaze Türk fıstığının buluşması olan Nestle DAMAK adına başlattığımız Fıstığımız Bol Olsun Projesi bu nedenle büyük bir aşkla sürdürdüğümüz bir kurumsal sorumluluk projesidir. Fıstığımız Bol Olsun Projesi ile çiftçilerimiz, bölgemiz ve ülkemiz için gerçek bir katma değer üretmeyi başardığımız için çok mutluyuz. Elde ettiğimiz başarılı sonuçlar gelecek için bizi daha da cesaretlendirdi.”

nestle-sertifika-baris-karapinar-www.gidahatti.comBarış Karapınar: "Antep fıstığı üretiminde sürdürülebilirlik için eğitimler veriyoruz"

Anadolu topraklarında yetişen en nadide tarım ürünlerinden biri olan Antep fıstığının Türkiye için çok önemli bir tarımsal değere sahip olduğunu belirten TEMA Vakfı Genel Müdürü Doç. Dr. Barış Karapınar da, Fıstığımız Bol Olsun projesi ile toprağı ve çevreyi koruyan sürdürülebilir Antepfıstığı üretimiyle kalite ve verimi artırmayı, sürdürülebilir üretimle bölgedeki ekonomik refaha katkı sağlamayı amaçladıklarını söyledi. Karapınar, "Antep fıstığı yetiştiriciliğiyle uğraşan çiftçilere uygulamalı eğitimler ve danışmanlık hizmetleri veriyoruz. Antep fıstığı yetiştiriciliğinde bilim temelinde şekillenen doğru uygulamaların bölgede yaygınlaştırılmasıyla üreticilerin daha fazla kazanç sağlayacağına inanıyoruz" dedi.

TEMA Vakfı'nın "Umut Yeşertiyoruz" sloganı ile canlılara yaşam sunan, başta topraklar olmak üzere tüm doğal varlıkların korunması için çalışmalar yaptığını ifade eden Barış Karapınar, bu felsefe ile hayata geçirilen proje ile Antep fıstığının yetiştirildiği bahçelerin sürdürülebilir yönetimini hedeflediklerinin altını çizdi. Sürdürülebilir yönetimi gerçekleştirebilmek için üreticilere eğitimler vermeye başladıklarına değinen Karapınar, "Uzman Aşıcı ve Budamacı eğitimlerimizi alanlar, doğru budama ve aşılama yöntemlerini öğrenerek Antep fıstığı üretimde yaşanan sorunlara çözüm getirebilecek niteliğe sahip oldu. Üreticilerimiz artık Antep fıstığının verim ve kalitesinin artırılmasına direk olarak katkı sağlayabilecek. Sertifika alan kursiyerlerimizin gelecekte deneyimlerini paylaşarak, sürdürülebilir Antep fıstığı üretiminde kilit bir rol oynayacağını düşünüyorum" diye konuştu.

Nestlé DAMAK ile TEMA Vakfı’nın 2011 yılında başlattığı, Antep fıstığı üretiminde kalite ve verimliliği artırmayı amaçlayan Fıstığımız Bol Olsun projesinin birinci etabında ağaç başına verimlilikte %49, çıtlama oranında %24’lük artış sağlanmıştı. Komşu bahçelere göre verim artışı dekar başına ortalama %123 olarak gerçekleşen projenin 5 yıl olarak planlanan ikinci etabında ise en önemli hedef daha fazla sayıda çiftçiye ulaşmak.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.