Gıda Hattı

Antep Baklavası Tescillendi

22 Şubat 2008, 17:40
Paylaş

Gaziantep baklavası tescillendi. Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, verilen tescil belgesiyle son dönemlerde özellikle komşu ülke Yunanistan menşeli tartışmalara son verildiğini belirtirken, "Komşunun pek fazla sahip çıkacağı şey kalmadı. Marka şehir Antep'e de bu yakışırdı zaten. Bu belgeyle baklava Türkiye'ye aittir diyoruz" dedi.

Gaziantep baklavasına "coğrafi işaret tescil belgesi" verilmesi töreni dün Ankara'da gerçekleştirildi. Toplantının açılışında konuşan Sanayi ve Ticaret Bakanı Çağlayan, baklava ve baklavacılığın nesilden nesile aktarılan 'en tatlı' meslek olduğunu belirtti. Bu belge sayesinde Gazianteplilerin önemli bir başlangıç yapma imkanına kavuştuğunu ve Avrupa Birliği'nde (AB) koruma elde etmek için başvuruda bulunma hakkı elde ettiğini kaydeden Çağlayan, "Bu belgeyle tüm dünyaya, (baklava Antep Baklavasıdır ve Türkiye'ye aittir) diyoruz" dedi. Bu tescil belgesinin, Gaziantep'in ekonomik değerinin daha da yükselmesine büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Bizim hükümet olarak hedefimiz de, Türkiye'nin ekonomik değerinin yükselmesini sağlamaktır. Son 5 yılda geldiğimiz nokta göz kamaştırıcıdır ama yeterli değildir. Hedefimiz, 2013 yılında kişi başına 10 bin dolarlık milli gelire ulaşmaktır" diye konuştu.

'Antep herkese örnek olmalı'

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, marka şehir Gaziantep ve GSO'nun çalışmalarının, bütün şehirlere örnek olmasını diledi. Türk kültüründe "birlikte rahmet, ayrılıkta azap vardır" ilkesinin olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, "Herkes tek başına çalışıyorsa rahmet yok, azap vardır" diye konuştu. Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Nejat Koçer de, yaptığı konuşmada baklavanın tescilini de alarak, bu tatlının Antep'e ait olduğunu ve Türkiye'nin A milli tatlısı olduğunu ilan ettiklerini söyledi. Koçer, "Gelecek nesillere tatlı bir miras bırakıyoruz" dedi. Konuşmaların ardından Bakan Çağlayan, GSO Başkanı Koçer'e baklavanın coğrafi işaret olarak tescil edildiğini gösteren belgeyi verdi. Nejat Koçer de Gaziantep şehir logosunu Bakan Çağlayan'a takdim etti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.