Gıda Hattı

Antalya’da tatil yapanlara güzel haber: Deniz suyu temiz çıktı!

11 Kasım 2019, 11:00
Paylaş
Antalya’da tatil yapanlara güzel haber: Deniz suyu temiz çıktı!

Antalya’da 640 kilometrelik sahilde 306 noktadan alınan 4 bin 285 deniz suyu numunesinin analiz sonuçları, deniz suyunun insan sağlığı açışından son derece uygun olduğunu ortaya koydu.

Türkiye genelinde ilgili yönetmelik çerçevesinde yürütülen deniz suyu analiz çalışmaları, Antalya'da da tamamlandı. Çalışma ile halk sağlığını korumak, geliştirmek, koşulları düzeltmek, sağlığa zarar veren bütün hastalıklarla ve zararlı etkenlerle ve risk oluşturan faktörlerle mücadele etmek ve genel sağlığı korumak hedefleniyor.

640 kilometrelik sahilde 306 noktadan numune alındı

Konuya ilişkin açıklama yapan Antalya İl Sağlık Müdürü Ünal Hülür, analiz sonuçlarına ilişkin şu bilgileri verdi:

“Akdeniz bölgesi için 1 Mayıs - 30 Ekim tarihleri olarak belirlenen yüzme sezonunda 15 günde bir olmak üzere 640 km sahil şeridinde toplam 306 noktadan numune alındı. Antalya Halk Sağlığı Laboratuvarı ve Alanya Halk Sağlığı Laboratuvarlarında mikrobiyolojik analizleri yapılan deniz suyu analiz sonuçları ise hem paydaş kurumlarla paylaşıldı hem de tüm yüzme alanlarına ait sonuçlar kurumumuzun web sayfasında halka açık bir şekilde yayınlandı.

Antalya'nın deniz suyu, insan sağlığı açısından temiz ve güvenilir bulundu

İlimizde 2019 yılında yüzme sezonu boyunca 306 numune noktasından toplam 4.285 adet numune analiz çalışması yapıldı. Bu çalışmalarda denizimizin insan sağlığı açışından son derece uygun (temiz ve güvenilir) nitelikte olduğu tespit edildi.

2020 yılı yüzme sezonunda değerlendirilmek üzere halkımız tarafından [email protected] mail adresi kanalıyla Müdürlüğümüze iletilecek şikayet, görüş ve öneriler 2020 yılı Mart ayında yapılacak olan İl Yüzme Suyu Komisyonu tarafından dikkate alınacaktır.”

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.