AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Antalya, sebzede zirai ilaç kalıntısı haberi nedeniyle ayakta!

Antalya, sebzede zirai ilaç kalıntısı haberi nedeniyle ayakta!
11 Şubat 2018, 09:27

Bir televizyon kanalında, kış aylarında örtü altında üretilen yaş meyve sebzede insan sağlığına zararlı kimyasallar kullanıldığı yönündeki habere Antalya’da üreticilerden meslek örgütlerine, siyasi partilere kadar her kesimden tepki geldi. Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, “Döllenmeyi arılar vasıtasıyla yapıyoruz. İlaç kullandığımız seralarda arıların yaşama şansı yok. Dolayısıyla ürün alma şansımız yok” dedi.

Türkiye'de yaş sebze üretiminde lokomotif il konumundaki Antalya, örtü altı üretimin yüzde 40'a yakınını gerçekleştiriyor.

sera-domates-gidahatti2.5 milyon tona yaklaşan domates üretimiyle Türkiye'de üretilen her 10 domatesten 2'sinin Antalya'da yetiştirildiğini anlatan Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, özellikle kış aylarında tüketilen örtü altı her 10 domatesten 7'sinin üretiminin kentte yapıldığını söyledi. Çandır, biberde 400 bin tonu, salatalıkta ise 500 bin tonu aşan üretimiyle Antalya'nın ülke genelinde 3'üncü sırada yer aldığını kaydetti.

Dünya standartlarında üretim

Antalya'nın dünya standartlarında ürettiği ürünlerin AB ve Ortadoğu ülkeleri, Rusya Federasyonu olmak üzere 70'in üzerinde ülkeye ihraç edildiğini vurgulayan Ali Çandır, kentte 400 milyon doların üzerinde yaş meyve sebze ihracatı gerçekleştirildiğini söyledi.

Antalya'nın tarımda en fazla katma değer üreten, ülkesine döviz kazandıran bir kent olduğunu bildiren Çandır, şöyle devam etti:

“Antalya, verimli toprakları, doğası, florasıyla dünyanın en kaliteli yaş meyve sebzesini üretmektedir. Antalyalı üreticinin alın terini koyarak ürettiği ürünler önce kendi sofrasında çocuğunun boğazından geçer, sonra tüketicinin sofrasına sunulur.

Magazinsel yaklaşımla masa başında yapılan birkaç dakikalık haber, üreticinin bir yıllık emeğini, alın terini çöpe atmaktadır. Dünya standartlarında ürettiğimiz ürünler pek çok denetimden geçerek tüketiciye sunulmaktadır. Binlerce üreticinin emeğini ilgilendiren haberin sahada ve tarlada üreticinin çalışma koşullarını da göz önüne alarak yapılmasını beklerdik. Halkımız tükettiği ürünler konusunda yanlış bilgilendirilmemeli. Bizlerin gönül rahatlığıyla tükettiği ürünleri, halkımız da sağlıkla tüketebilir.”

ali-candir-gidahatti
Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır

“Magazin amaçlı haber zarar veriyor”

Şubat başında yaş meyve sebzede insan sağlığına zararlı olgular bulunduğuna dair söyleme tepki gösteren ATB Başkanı Ali Çandır, şöyle dedi:

“Magazin amaçlı bu haberler kentimizin ekonomisine, ülke ekonomisine ciddi zarar veriyor. Biz zor dönemde tarımdan kaçışın durmasını, insanları tarıma motive etmeyi beklerken tarımın itibarını kaybettirecek bu tür haber ve söylemleri şiddetle kınıyoruz. Döllenmeyi arılar vasıtasıyla yapıyoruz. İlaç kullandığımız seralarda arıların yaşama şansı yok. Dolayısıyla ürün alma şansımız yok. İnsanların bunu anlaması lazım. Biz örtü altı üretiminde kış ortamında bahar mevsimi yaratarak bitkileri şaşırtıp o ürünü alıyoruz. Yaz aylarındaki gibi verim olmuyor ama kış ortamında üretim için seralar yapıyoruz. Kesinlikle üretimimizde zirai ilaç kalıntısına rastlamak mümkün değil.”

ramazan-suer-gidahatti
Kaş Ziraat Odası Başkanı Ramazan Süer

“Çiftçimizin alın terini çaldılar”

7 Şubat'ta ulusal bir televizyon kanalının ana haber bülteninde yayınlanan “Yemeğimize zehir katıyorlar, hormon, ilaç, ağır metal tehdidi, laboratuvar sonuçları korkunç, adam öldürür, meyve ve sebzede ölümcül tuzaklar” anonslarıyla çıkan haberin gerçeği yansıtmadığını, tarım sektörünü zan altında bıraktığını bildiren Kaş Ziraat Odası Başkanı Ramazan Süer ise haberle ilgili dava açacaklarını söyledi.

Tek bir halde yapılan çekim, gerçek olup olmadığı bilinmeyen bir laboratuvarda yaptırılan analiz ve bir- iki kişiyle yapılan röportajların Türkiye genelinde gerçek sonuçları ortaya çıkarmayacağını belirten Süer, “Bu konu ile yapılan haber yanlış ve yanlıdır. Bu haberle çiftçimizin alın terini çalmışlar, emek hırsızlığı yapmışlardır. İlçemizde örtü altı sebzeciliğinde ve meyvecilikte kontrollü tarım yapılmaktadır. Ayrıca hormon kullanılmamaktadır. Kullanılan zirai ilaçlar reçete ile alınmaktadır. Domateslerin döllenmesi bambus arıları ile yapılmakta, böcekle zirai mücadele yapılmaktadır" ifadelerini kullandı.

Ziraat Odası dava açacak

Haberi yapan kanalı şiddetle kınadıklarını kaydeden Ramazan Süer, "Bu konuda avukatlarımız aracılığı ile gerekli tebligatlar yapılacak. Konunun takipçisi olacağız. Üreticinin hakkını savunmak için dava açacağız. Bu konuda TZOB Genel Merkezi'ne, TZOB İl Koordinasyon Kurulu'na ve Kaş Kaymakamlığı'na bilgi verilecek. TZOB Genel Başkanlığı ve TZOB İl Koordinasyon Kurulu Başkanlığı'nca dava açılması konusunda müşterek hareket edilecektir" diye konuştu.

antalya-uretici-protesto-gidahattiÜreticiler haberi protesto ettiler

Özel bir televizyon kanalının, üreticilerin tarım ürünlerinde hormon kullandığını ve kullanılan ilaçların sebze meyvede kalıntı bıraktığını ileri sürdüğü habere, Antalyalı üreticiler de tepki gösterdi.

Antalya Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Vural Şahin, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, Antalya Komisyoncular Derneği Başkanı Nevzat Akcan ve bir grup üretici, Antalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hal Kompleksi'nde bir araya geldi. Kasalarla getirdikleri biber, çilek ve domatesleri yiyen üreticiler, yapılan haberin doğru olmadığını belirterek, protesto etti.

Çiftçilerin bu türden haberlerle olumsuz etkilendiğini, işin aslının haberlerde konu edildiği gibi olmadığını belirten üreticiler, ürettikleri tarım ürünlerini hem tüketip hem de satarak geçimlerini sağladıklarını söyledi.

Antalya Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Vural Şahin, 'Yemeğimize zehir katıyorlar' başlıklı haberin Türk halkının aklında soru işaretleri oluşturduğunu söyledi. Haberde zirai ilaçların eczanede yapıldığına dair söylem olduğunu da hatırlatan Şahin, "Tarım ilaçları eczanelerde satılmaz. Zirai ilaç bayilerinde satılır. Haberde üreticilerimizin ürünlere zehir enjekte ettiği söyleniyor. Böyle bir durum söz konusu bile değildir" dedi.

domates-gidahatti“Çiftçi serumla yaşıyor, serumun hortumunu çekmek istiyorlar”

Haberin bir talihsizliğe imza attığını belirten Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp ise Antalya tarımının kalbinden vurulduğunu söyledi. İlaçların gelişigüzel kullanılamadığını ifade eden Alp, “Artık benim çiftçim bilinçli. Yaptığı işi biliyor. Aldığımız ilaçların hepsi ruhsatlı. Hangi sebzeye hangi ilaç kullanılacaksa kontrollü yapılır. Kontrolsüz bir durum olduğu ortaya çıkarsa cezası büyüktür" dedi.

Bakanlığın açtığı kurslarla ezbere tarım döneminin sona erdiğini de belirten Alp, çiftçinin en az lise mezunu olduğunu söyledi. Yapılan haberin dava konusu olduğunu ve mahkemeye vereceklerini kaydeden Alp, “7 ülkeye ihracat yaparken kendi ayağımıza sıkmaya ne gerek vardı? Bazı çiftçilerimiz zor durumda. Çiftçim bitmiş serumla yaşıyor, serumun hortumunu da çekmek istiyorlar. Tarımı bırakalım mı, ekmeyelim mi?” diye konuştu.

CHP’den tepki

CHP Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın, CHP Demre İlçe Başkanı Mustafa Caner, CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Bedia Sarıoğlu, bir grup partili ve üreticiler de Demre Cumhuriyet Alanı'nda basın açıklaması yaparak habere tepki gösterdi.

Grup adına basına açıklama yapan Mustafa Caner, tarım sektörünü hedef alan haberin yanlı ve yanlış olduğunu belirterek, “Bu haberle çiftçimizin alın terini, emeğini çalmışlardır. Artık 20 yıl öncenin sera üreticisi yok. Kontrollü üretim yapan, arı ile dölleme, faydalı böceklerle zararlılarla mücadele eden çiftçi var. Bu haber gerçeği yansıtmıyor. Üreticinin tamamını zan altında bırakıyor. Tüm tüketicilerin algısını yanlış yönlendiriyor” dedi.

chp-mustafa-akaydin-demre-tepki-gidahatti“Karalama kampanyası”

CHP Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın da haberi şiddetle kınadığını belirterek, “Yeterli araştırma yapılmadan, bölge ve Türkiye ekonomisinde önemli yeri olan, Türkiye'nin çok önemli ihracat kalemini oluşturan turfanda sebze ürünlerini karalama kampanyasıdır. Bu haberin mantığını anlamak da olanaksız. Çiftçimiz bu haberleri hak etmiyor. Bu çiftçiye yapılan en büyük haksızlıktır, aymazlıktır. Çünkü sera üreticisi, meyve üreticisi artık 20- 30 yıl öncenin üreticisi değil. Modern yöntemlerle üretim yapıyor. Kontrollü tarım yapıyor” diye konuştu.

DHA

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.