AramaArama
Gıda Hattı

Antalya Piyazı Tescillendi! Van’ın Kavut’u da yolda!

2 Mart 2018, 20:00
Paylaş
Antalya Piyazı Tescillendi! Van’ın Kavut’u da yolda!

Antalya Ticaret Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Antalya’nın geleneksel lezzetlerinden tahinli “Piyaz” için Coğrafi İşaret Tescil Belgesi alındığını açıkladı.

Van kahvaltısının meşhur lezzetlerinden ‘kavut’ için yapılan Coğrafi İşaret Tescil Belgesi başvurusu da Türk Patent ve Marka Kurumunca onaylandı.

ATSO Başkanı Davut Çetin, Antalya’nın geleneksel lezzetlerinden tahinli “Piyaz” için Coğrafi İşaret Tescil Belgesi alındığını açıkladı. “Antalya Piyazı”nın Mahreç İşareti’nin 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu 29.12.2017 tarihinde tescil edildiğini belirten Çetin, “Odamız 2016 yılından itibaren kentimizin önemli yöresel ürünlerini koruma altına almak ve bu ürünlerin tanıtımını yapmak amacıyla bir dizi çalışma yürütüyor.

Bu çalışmaların bir parçası olarak da belirlediğimiz bazı ürünler için coğrafi işaret tescillerinin alınması yönünde çalışmalar başlattık. Antalya binlerce yıla ulaşan tarihi ile çok sayıda değere sahiptir. Bu değerleri sonraki nesillere iletmek sorumluluğumuz bulunuyor. Coğrafi işaretler bu korumayı sağlamak adına son derece değerli araçlardır. Biz de Antalya Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu bilinçle, uzmanlar ile yaptığımız değerlendirmeler sonucunda uygun gördüğümüz ürünlerimize coğrafi tescil almak üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Çetin, “Antalya’da üretilen, Antalya ile özdeşleşmiş, Antalya’ya gelen yerli ve yabancı turistlerin aradığı, talep ettiği yöresel ürünlerimize hem yurtiçinde hem de yurtdışı pazarlarda hak ettiği üne kavuşturabilmek ve bölgemize katma değer sağlamak öncelikli amacımızdır.”

Coğrafi İşaret Katma Değer oluşturuyor

Coğrafi işaret potansiyeli olan yöresel ürünlerin korunarak, doğru şekilde tanıtılmasının ciddi bir ekonomik katma değer de barındırdığını vurgulayan ATSO Başkanı Davut Çetin, “AB'de coğrafi işaretli ürünlerin ticaretinden yaklaşık 55 milyar avroluk bir katma değer yaratılmaktadır. Ülkemizde de bu anlamda son derece önemli bir potansiyel bulunmaktadır. Bu potansiyeli kamu-özel sektör-sivil toplum işbirliği ile hep birlikte hayata geçirmeliyiz” diye konuştu.

Davut Çetin, Antalya Usulü Kabak Tatlısı, Antalya Turunç Kabuğu Reçeli, Antalya Bergamot Kabuğu Reçeli ve Antalya Serpme Böreği gibi kentin lezzetleri için coğrafi işaret tescillerinin alınması yönünde de çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Van’ın meşhur ‘kavut’u da tescilleniyor

Van kahvaltısının meşhur lezzetlerinden ‘kavut’ için yapılan coğrafi işaret tescil belgesi başvurusu, Türk Patent ve Marka Kurumunca onaylandı.

Meşhur Van kahvaltısının olmazsa olmazlarından kavut, Türk Patent ve Marka Kurumunca onaylanarak koruma altına alınıyor. Kavrulmuş buğdayın taş değirmenlerden dövülerek un haline getirildikten sonra kızgın tavada tereyağı ile buluşmasıyla ortaya çıkan kavut için Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) tarafından yapılan coğrafi işaret tescil belgesi başvurusu, Türk Patent ve Marka Kurumunca onaylandı.

İHA muhabirine konuşan Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva; keledoşu, murtuğa ve savatlı gümüş işlemeciliğinden sonra kavutun da ilana çıkarak tescilleneceğini belirtti.

2014 yılından itibaren coğrafi işaret tescil belgesi için yoğun bir çalışma içerisine girdiklerini ifade eden Takva, “Van’a ait olanın Van adına tescillenmesi için uzun süre Van TSO olarak çalışmalar yürütüyorduk.

Bu çalışmalar kapsamında da özellikle yöresel ürünlerimizin mahreç işaretinin, coğrafi işaret tescillenmesi konusunda 2014 yılında itibaren yoğun bir çalışma ve çaba içerisinde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

Dün itibariyle kavutta ilana çıktı ve tescillenme sürecini neredeyse tamamladı. Van’a ait olan değerlerin şehir adına tescillenmesi konusunda odamızın yürütmüş olduğu faaliyetlerin bir sonucu olarak hepimizi heyecanlandırdı” dedi.

İHA

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.