Gıda Hattı

Annenin hamilelikten önce sağlıksız beslenmesi çocuklarının obezite riskini arttırıyor!

30 Aralık 2021, 12:37
Paylaş
Annenin hamilelikten önce sağlıksız beslenmesi çocuklarının obezite riskini arttırıyor!

Southampton Üniversitesi tarafından yürütülen yeni bir araştırma, kadınların hamilelik öncesinde sağlıklı beslenmelerini desteklemenin çocukları için obezite riskini azaltabileceğini gösteriyor.

Çocukluk çağı obezite oranları dünya çapında artıyor. Örneğin Birleşik Krallık'ta beş yaş altı çocukların yaklaşık dörtte biri aşırı kilolu veya obez. Bu durum, çocuklar ortaokula başladıklarında üçte birinden fazlasına çıkıyor.

Obez olan çocukların, sağlıkları için uzun vadeli sonuçları olan obez yetişkinler olma olasılığı da haliyle daha yüksek. Sağlıksız diyetler buna katkıda bulunan önemli bir faktör.

Southampton Üniversitesi'nde İstatistiksel Epidemiyoloji Doçenti olan Dr Sarah Crozier tarafından yürütülen yeni araştırma, anneleri hamilelik sırasında ve öncesinde kötü beslenmeye sahipse, sekiz veya dokuz yaşındaki çocukların obez olma olasılığının daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Araştırma, bunları çocukluk çağı obezitesini azaltmaya yönelik girişimlerin daha etkili olabileceği kritik zamanlar olarak tanımlıyor.

Analiz çok uzun süre devam etti

Araştırmacılar, annelerin ve çocuklarının sağlığını izleyen uzun süre devam eden bir çalışmayı takip ettiler. 2.963 anne-çocuk çiftinin diyetlerine ilişkin verileri analiz edildi. Hamilelikten önce bebek sahibi olmayı düşünen kadınlar çalışmaya katıldılar.

Sigara içen ve vücut kitle indeksi (VKİ) daha yüksek olan annelerin çocukları daha kötü bir diyetle beslenme eğilimindeydi.

Çocuklar sekiz ila dokuz yaşlarındayken, araştırmacılar çift enerjili bir X-ışını absorpsiyometrisi (DXA) taraması kullanarak vücutlarındaki yağ dokusu miktarını değerlendirdiler.

Bir anne-çocuk çifti daha düşük bir diyet kalitesi grubundaysa, bunun çocuğun sekiz veya dokuz yaşında daha yüksek DXA yüzde vücut yağına sahip olmasıyla ilişkili olduğunu gösterdi.

Bu çalışmayla beraber hamilelikten önce annelerin daha sağlıklı beslenmelerinin ve sigara alışkanlıklarından vazgeçmelerinin çocuklarının diyet alışkanlıklarını direkt olarak etkilediğini söylemek mümkün.

Son olarak çocukların bilinçli büyümelerinin, fiziksel ve zihinsel sağlığının da beslenme alışkanlıklarını etkileyen önemli etkenler olduğunu söylemek mümkün.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.