AramaArama
Gıda Hattı

Anneler Günü’nde dikkat çekici mesaj!

14 Mayıs 2017, 08:17
Paylaş
Anneler Günü’nde dikkat çekici mesaj!

Danone Türkiye ve Kadın Girişimcileri Derneği (KAGİDER), bu yıl 14 Mayıs’a rastlayan Anneler Günü dolayısıyla, çalışan annelerin iş yerinde yaşadığı sorunlara dikkat çeken bir kampanyaya imza attılar. Kampanyada, “Süt sağma odası lüks değil, ihtiyaçtır” deniliyor.

Kadınların annelik sürecinde iş yaşamında karşılaştığı sorunları tespit etmek ve çözmek için iş birliği yapan Danone Türkiye ve Kadın Girişimcileri Derneği (KAGİDER), ilk adımı Anneler Günü’nde attı.

danone-kagider-sut-sagma-odasi-kampanya-gidahattiSüt sağma odası

Ofislerin sadece yüzde 9’unda süt sağma odası bulunduğu gerçeğinden yola çıkan Danone Türkiye ve KAGİDER, bu konuda farkındalık yaratma çalışmasının ilk adımı olarak bir film hazırladı. “Toplantı odası, temizlik, düzen” gibi başlıkların ofisler için zorunlu ihtiyaçlar olmasından yola çıkılan filmde, süt sağma odasının da bir ihtiyaç olduğu vurgulanıyor.

Süt sağma odası olmadığı takdirde, çalışan annelerin tuvalet gibi uygun olmayan ortamlarda süt sağmak durumunda kaldıklarını gösteren film, bu durumun anne ve bebek sağlığı için taşıdığı risklere dikkat çekiyor.

Kadınların iş yaşamından kopmaması için

2015 yılında Danone’un, Ipsos’a Türkiye’de annelerin iş yaşamında yaşadığı sorunların tespiti için yaptırdığı Çalışan Anneler Araştırması sonuçlarının referans gösterildiği filmde, bu odaların kurulmasının, çalışan anneler için motivasyon yaratarak, iş hayatında kalmalarını destekleyeceği belirtiliyor.

Çalışan Anneler araştırması, kadınların yüzde 40’ının evlendikten ve çocuk sahibi olduktan sonra işi bıraktıklarını ve bu kadınların yüzde 56’sının “mutsuzluk, pişmanlık, sıkılmış, güvensizlik, işi özlemek, boşlukta olmak, asosyallik” gibi olumsuz duygular hissettiğini ortaya çıkarmıştı.

İşyerlerinin sadece yüzde 2’sinin kreş için maddi yardım verdiği, sadece yüzde 5’inde kreş ve sadece yüzde 9’unda süt sağım odası olduğu da araştırmanın öne çıkan sonuçlarından bazılarıydı.

danone-logo-gidahattiDanone

Gıda yoluyla mümkün olan en fazla sayıda insanın sağlığına katkıda bulunma misyonu ile Danone; Sütlü Ürünler, Anne Bebek Beslenmesi, Su ve Medikal beslenme alanlarında faaliyet gösteriyor. Danone, yaklaşık 100 bin çalışanı ile tüm dünyada 130’dan fazla pazarda hizmet veriyor.

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği KAGİDER

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER), girişimcilik yoluyla kadının güçlenmesini hedefleyen bir sivil toplum kuruluşu. Yaklaşık 300 üyesi bulunan KAGİDER, vizyonu ve misyonu doğrultusunda, kadın girişimcilerin güçlenmesi için eğitim, rehberlik ve mentörlük desteği vermekte, kadının ekonomik konumunun güçlenmesi ve kadın-erkek fırsat eşitliği konusunda savunu çalışmaları yapıyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.