AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Anne adayları için 6 altın beslenme kuralı 

Anne adayları için 6 altın beslenme kuralı 
16 Eylül 2018, 21:40

Hamilelik sürecinde, kadınların atacağı her adım çok önemli. Giyilen kıyafetten tutun, kişisel bakımına kadar kadınlar dokuz ay boyunca her yaptığına dikkat eder. Beslenmenin bu süreci doğrudan etkilediği ise bilinen bir gerçek. Peki hamile kadınlar bu süre boyunca nasıl beslenmeli?

İşte anne adayları ve anne olmak isteyenler için 6 altın beslenme kuralı ..

Öncelikli olarak dokuz ay içinde yenilen yiyecekler, bebeğin sağlığı üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olduğu için anneler için doğru miktarda besin almak çok önemlidir. İyi yemek, sağlıklı bir hamilelik geçirmeye ve sağlıklı bir bebek sahibi olmaya yardımcı olacaktır. 

1. Su tüketimini arttırın

Hamilelik sırasında yaygın bir sağlık sorunu olan dehidrasyonu (vücuttaki su kaybı) önlemek için gün boyunca içtiğiniz su miktarını arttırın. Suyla bulaşan enfeksiyonlara yakalanma riskini en aza indirmek için içtiğiniz suyun sağlıklı olduğundan emin olun. Temiz bir su, baş ağrısında, mide bulantısında, yorgunluktan ve baş dönmesinden kurtulmaya yardımcı olur. 

2. Meyve ve sebze tüketin 

Uyguladığınız besin düzenine havuç, pişmiş yeşillik, muz ve kavun gibi lif bakımından zengin gıdalar ekleyin. Ayrıca kabızlık ve diğer sindirim sorunlarını önlemeye yardımcı olabilecek fasulye ve tam tahıl tüketebilirsiniz. Hamilelik sırasında bebeğin sağlığı için risk oluşturabilecek çiğ sebzeler tüketmekten kaçının.

3. Abur cuburdan uzak durun

Yapılan araştırmalar, hamilelik sırasında abur cubur yemenin, bebeğin vücudunda şeker ve yağ oranı yükseleceği, böylece ileride obezite riskinin artacağını göstermektedir.

4. Kolin açısından zengin yiyecekler yiyin

Amerika’da yayınlanan bir sağlık dergisinde yer alan bir çalışmaya göre, hamilelik sırasında yağsız kırmızı et, balık, kümes hayvanları, baklagiller ve fındık gibi kolin açısından zengin yiyecekleri tüketmek çocukların hafıza ve beyin becelerini arttırabilecektir. 

5. Kafeini sınırlandırın

kafein-gidahatti

Hamilelik sürecinde dikkat edilmesi gereken bir diğer kural ise günlük olarak alınan kafein miktarına çok daha fazla dikkat etmektir. Kafein uyarıcı bir madde olduğu için, hem bebeğin hem de annenin hamilelik sırasında zaten iyi olmayan kan basıncının ve kalp atış hızının artmasına neden olur. Araştırmalar, günlük 200 mg veya daha fazla kafein tüketen kadınların herhangi bir kafein tüketmeyenlere göre düşük yapma olasılığının daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur. 

6. Alkolden kaçının

Hamile yada hamile kalmak istiyorsanız, kesinlikle alkolden uzak durmalısınız. Yapılan araştırmalara göre, hamilelik sırasında bilinen güvenli miktarda alkol kullanımı yoktur. Amerika Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi’ne göre, hamilelik sırasında alkol almak, düşük, ölü doğum ve çeşitli yaşam boyu fiziksel, davranışsal ve zihinsel engellere neden olabilir. 

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.