Gıda Hattı

Ankara’nın bir karış suyunda sağlık skandalı!

2 Kasım 2017, 18:12
Paylaş
Ankara’nın bir karış suyunda sağlık skandalı!

Ankara Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ), 1 Kasım 2017 itibariyle Ankara barajlarında doluluk oranını yüzde 22,08 olarak açıklarken, su uzmanı çevre ve inşaat mühendisleri, doluluk oranının kullanım suyu dikkate alınarak hesaplanması gerektiğini, bunun de yüzde 11,43 olduğunu açıkladı. CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, ölü suyun hanelere verilmesi ihtimalinin gerçek bir sağlık skandalı olduğunu bildirdi.

Başkent Ankara, ciddi bir susuzlukla karşı karşıya.

ankara-su-gidahattiASKİ: Barajlarda doluluk oranı yüzde 22

Ankara Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin resmi web sitesinde, dijital sensörlerle online olarak yapılan anlık ölçümlere göre, 1 Kasım 2017 tarihi itibariyle Ankara’ya su sağlayan barajlarda doluluk oranının yüzde 22,08 olduğu bilgisi yer alıyor. Geçen yıl aynı tarihte ise doluluk oranı yüzde 30,37 idi.

Toplam hacmi 1.586.513 m³ olan barajlardaki su miktarı ise 1 Kasım 2016’da 481.754.000 m³ iken, bu yıl aynı tarihte barajlarda 350.227.000 m³ su bulunuyor.

levent-gok-chp-gidahatti
CHP Ankara Milletvekili Levent Gök

Hanelere “Ölü su” veriliyor mu?

Ankara’nın önümüzdeki günlerde yağış almaması halinde büyük bir susuzlukla karşı karşıya olduğunu gösteren veriler ve dile getirilen iddialar, CHP Ankara Milletvekili Levent Gök tarafından Meclis gündemine taşındı.

Başbakan Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına bir soru önergesi veren Gök, şunları kaydetti:

“Ankara barajlarının doluluk oranı ekim ayı itibariyle ASKİ tarafından %22.33 olarak açıklanmıştır. Geçen yıl %30 seviyelerinde olan barajların gerçek doluluk oranının %11.43 olduğu su uzmanı, çevre ve inşaat mühendisleri tarafından açıklanmıştır.

Doluluk oranı tespitinin kullanım suyu dikkate alınarak yapılması gerekirken, ASKİ barajların dibinde bulunan ölü suyu yani hane kullanımına uygun olmayan su miktarını da hesaplamaya katarak Ankara halkını yanıltmaktadır. Ölü suyun hanelere veriliyor olması ihtimali ise büyük bir sağlık skandalı anlamına gelmektedir.”

baraj-su-2-gidahattiCHP’li Levent Gök, Başbakan Yıldırım’a şu soruları yöneltti:

“Bu bilgiler ışığında:

  1. ASKİ ve DSİ’nin hesapladığı 2014 – 2017 yılları arasındaki Ankara barajlarının doluluk oranlarını yıllara göre ayırarak açıklar mısınız?
  2. ASKİ’nin kamuoyuna yanıltıcı bilgi vermesi konusunda herhangi bir soruşturma yapılması düşünülmekte midir?
  3. Barajların dibinde bulunan “ölü su” Ankara su şebekesine verilmekte midir?
  4. Ankara’da hanelerin musluklarından ev kullanımına uygun su aktığını düşünüyor musunuz?”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.