Gıda Hattı

Andreas Gryphius kimdir? Andreas Gryphius hayat

2 Ekim 2021, 10:45
Paylaş
Andreas Gryphius kimdir? Andreas Gryphius hayat
Andreas Gryphius kimdir? 2 ekim günü doğan Andreas Gryphius biyografi araştırılmaktadır. Andreas Gryphius hayatı ve hakkında merak edilenler.

Andreas Gryphius biyografi

doğum; 2 Ekim 1616

ölüm; 16 Temmuz 1664

mesleği; Alman şair ve oyun yazarıydı. "Yaşamın Acıları, Kırılganlığı ve Dünya" içeren belagatli soneleriyle Alman barokunun en önemli şairlerinden biri olarak kabul edilir. Alman dilinin ve şiirinin ilk geliştiricilerindendir.

Gryphius , Silezya'nın Głogów Dükalığı olan Glogau'da ( Głogów ) doğdu ve büyüdü . 33 yaşında, Christian, Constantin, Anna Rosine, Theodor, Maria Elisabeth ve Daniel olmak üzere altı çocuğu olan Rosina Deutschländer ile evlendi.

Andreas Gryphius

Erken yaşam

Andreas Gryphius , aslen Uthleben'den ve Paullus'un üçüncü karısı Anna (kızlık soyadı Eberhardin), olan ve kocasından 32 yaş küçük olan, saygın bir din adamı ve Glogau'nun Lutheran başdiyakozu olan Paullus Gryphius'un oğluydu . Fraustadt'tan bir iş adamının kızı , meclis üyesi Jonas Deutschländer the Elder (1661'de öldü) ve Anna Sachse. Großglogau'da ( Głogów ) doğdu . Aile adı aslen "Greif" idi ve Andreas'ın baba tarafından büyük büyükbabası (Peter Greif von Heringen) tarafından Latince "Gryphius" olarak çevrilmişti. Erken yaşta yetim bırakılarak ve Otuz Yıl Savaşları'nın sıkıntıları yüzünden memleketinden sürüldüğünde , eğitimini çeşitli yerlerde aldı, ama özellikle mükemmel bir klasik eğitim aldığı Freistadt'ta (Lehçe: Wschowa ).

Şiir kariyeri

1634 yılında gitti Danzig : (Lehçe Gdansk o profesörleri bir araya geldi) Peter Crüger ve Johann Mochinger Danzig Gymnasium, yeni Alman dili şiire Gryphius tanıtıldı. Crüger, "Alman şiirinin babası" olarak tanınan Martin Opitz ile yıllardır yakın ilişkiler içindeydi . Crüger'den büyük ölçüde etkilenen, Gryphius'un şiirlerini adadığı tek kişidir. Gryphius Latince şiirler, Almanca şiirler ve soneler yazdı.

Gryphius geldi Aynı yıl, yazıcı Andreas Hünefeld yayınlanan Martin Opitz 'in Buch von der Deutschen Poeterey (Almanca Şiir Kitabı). Aynı yayıncı, Opitz'in Tetrastichen des Pibrac (Pibraclı Tetrastika veya dört mısra) ve Antigone çevirisini de bastı . Gryphius'un hayırseverleri arasında , İsa Mesih'in yaşamının Almanca bir versiyonunu yazan şehrin sekreteri Michael Borck da vardı. Borck'un resimli kitabı halen Gdańsk kütüphanesindedir . Savaşın bilmecesi Silezya'dan gelen, büyük uluslararası limana ve bir Polonya şehrine sığınan Gryphius, Gryphius'u büyük ölçüde harekete geçirdi. 1635'te ikinci destanını yayınladı. Herodes , Dei Vindicis Impetus ve Herodis Interitus . Bunu belediye meclisine adadı.

1636'da, hâlâ Danzig'deyken, akıl hocası ve hamisi, seçkin hukukçu Georg Schönborner'i (1579-1637) öven Parnassus renovatus'u yayınladı. Aynı yıl Gryphius , Schönborner'in Silezya'daki (bugün, Kożuchów , Polonya) Freystadt yakınlarındaki malikanesinde Schönborner'in iki oğlunun öğretmeni oldu. Bir yüksek eğitimli bilim adamı, Schönborner çeşitli hükümet idari görevlerde ve o zamana kadar onur olmuştu İmparator Ferdinand II unvanıyla Palatine Kont Imperial (Hofpfalzgraf). 30 Kasım 1637'de Schönborner, Gryphius'un şiirsel yeteneğini ona ünvanını vererek tanıdı. poeta laureatus ve felsefe ustası ve ayrıca bir soyluluk patenti (ancak Gryphius asla kullanmadı). Schönborner bir aydan kısa bir süre sonra, 23 Aralık 1637'de öldü.

Gryphius , Schönborner ile birlikte kalırken , 1637'de Wigand Funck tarafından Lissa'da (bugünkü Leszno , Polonya) yayınlanan ve kasabadan sonra Lissaer Sonettbuch olarak da bilinen Sonnete ("Sonnets") adlı ilk şiir koleksiyonunu tamamladı. 31 soneden oluşan koleksiyon , daha sonraları "Es ist alles eitel" (Her şey boştur) başlıklı "Vanitas vanitatum, et omnia vanitas" gibi en iyi bilinen şiirlerinden bazılarını içerir. insan hayatı; "Menschliches Elende" (İnsan sefaleti); ve "Trawrklage des verwüsteten Deutschlandes" (yıkılmış Almanya'nın Ağıtı).

1632'de Silezya kasabası Freystadt'ın İsveç birlikleri tarafından yağmalanmasına ve yakılmasına tanık olmuş ve olayı Fewrige Freystadt şiirinde ölümsüzleştirmiştir. Ayrıca 1637'de eğitimine devam etmek için Leiden'e gitti ve burada altı yıl hem dinleyerek hem de ders vererek kaldı. Burada , daha sonraki dramatik eserlerinin karakterini büyük ölçüde belirleyen büyük Hollandalı oyun yazarları Pieter Corneliszoon Hooft ve Joost van den Vondel'in etkisi altına girdi.

1635'te Prager Frieden ( Prag Barışı ) ile Habsburglar Silezya'da yeniden kontrolü ele geçirdiler ve Protestanlara zulmettiler ve kiliselerini kapattılar. 1638'de Andreas'ın kardeşi Paul Gryphius, Brandenburg'daki Seçmen Georg Wilhelm'den Brandenburg'daki Crossen an der Oder'de (Krosno Odrzańskie) Müfettiş olarak bir pozisyon aldı . Paul, Protestan olduğu için Silezya'dan birkaç yıl yasaklandı ve Andreas, yeni görevinin başlaması için ona birkaç şiir adadı ve gönderdi.

Seyahat ve dramatik çalışma

Fransa , İtalya ve Güney Almanya'da seyahat ettikten sonra Gryphius , dramatik çalışmalarına başladığı Fraustadt'a 1647'de yerleşti ve 1650'de ölümüne kadar bu görevi sürdüreceği Glogau sendikasına atandı . Kısa bir süre önce, Ölümsüz başlığı altında, 1617'de Anhalt-Köthen prensi Ludwig tarafından İtalyan akademileri model alınarak kurulan bir edebiyat topluluğu olan Fruchtbringende Gesellschaft'a ("Meyve Getiren Cemiyet") kabul edilmişti .

Gryphius, Otuz Yıl Savaşları sırasında büyüdü ve yüzyıllar boyunca kalıcı etkileri olan Almanya'nın büyük bölümlerinin yıkımına tanık oldu. Henüz bir yetişkin değil, bir hayırseverin (Crüger) çocuğunun öldüğünü gördü ve yaklaşan ölümü için bir başkasını (Schönborner) hazırladı. Bu nedenle, çocukluğunun talihsizliklerinden beslenen bazı hastalıklı eğilimlerinin ve melankolik mizacının, en ünlüsü Kirchhofsgedanken ("Mezarlık düşünceleri", 1656) olan şarkı sözlerinde büyük ölçüde yansıtılması şaşırtıcı değildir . Onun iyi işler yaptığı komedi, biri olan Herr Peter Squentz oder Absurda Comica, (1663), besbelli komik bölüm dayanmaktadır Pyramusve Thisbe içinde Bir Yaz Gecesi Rüyası . Bir Silezya lehçesinde yazılan Die geliebte Dornrose (1660), birçok doğal sadelik ve zarafet dokunuşu içerir ve 17. yüzyılın nispeten az sayıda Alman draması arasında üst sıralarda yer alır. Horribilicribrifax üzerine kurulmuştur (1663), Miles Gloriosus''ta ait Plautus'un , bilgiçliği üzerinde oldukça zahmetli bir saldırıdır. Bu üç komedinin yanı sıra Gryphius beş trajedi yazdı. Hepsinde vahşi ve abartılı olma eğilimi var, ama en azından sanatsal olarak tasarlanmış planlar yapmaya çalışma erdemine sahipti ve ara sıra hem tutku hem de hayal gücü parlamaları oluyor. Onun modelleri Seneca gibi görünüyorve Vondel . In Carolus Stuardus (1657) kendi gününde, Kral yani ölüm olayları dramatize İngiltere'nin I. Charles ; diğer trajedileri ise Leo Armenius (1650); Catharina von Georgien (1657), Cardenio und Celinde (1657) ve Papinianus (1659). Kendisinden önceki hiçbir Alman dramatik yazar bu kadar yüksek bir seviyeye çıkmamıştı ve 18. yüzyılın ortalarına kadar ardıllarına layık görülmedi.

İşler

Lyrische Gedichte (1880)
Latince
Herodis Furiae ve Rachelis lachrymae, Glogow 1634
Dei Vindicis Impetus ve Herodis Interitus, Gdansk 1635
Parnassus renovatus, Gdansk 1636
Epigrammata liber I, Leiden 1643
Olivetum Libri üç, Floransa 1646

Lirik

Sonette (Lissaer Sonette), Lissa 1637
Son- und Feyrtags-Sonette, Leiden 1639
Sonette Das erste Buch, Leiden 1643
Oden Das erste Buch, Leiden 1643
Epigrammata. Das erste Buch, Leiden 1643
Gedanken über den Kirchhof und Ruhestätte der Verstorbenen, Wrocław 1657

Trajediler

Ein Fürsten-Mörderisches Trawer-Spiel / genant. Leo Armenius, Frankfurt am Main 1650
Catharina von Georgien Oder Bewehrete Beständigkeit. Trajedi, Wroclaw 1657
Cardenio vnd Celinde, Oder Unglücklich Verliebete. Trajedi, Wroclaw 1657
Ermordete Majestät. Oder Carolus Stuardus König von Groß Britannien. Trajedi, Wroclaw 1657; Çok revize edilmiş ve genişletilmiş versiyon: Breslau 1663
Großmüttiger Rechts-Gelehrter / Oder Sterbender Aemilius Paulus Papinianus. Trajedi, Wroclaw 1659

Komediler

Absurd Comic veya Herr Peter Squenz / Schimpff-Spiel, Wrocław 1658
Horribilicribrifax Teutsch, Wroclaw 1663
Verlibtes Gespenste / Gesang-Spil. Die gelibte Dornrose / Schertz-Spil Silezya lehçesinde (çift drama), Wrocław 1660

Düzyazı

Fewrige Freystadt, Lissa 1637
Mumiae Wratislavienses, Wroclaw 1662
Cenaze Tezleri. Oder Leich-Abdanckungen, Leipzig 1667
Bir Fransız ciltsiz kitap—Alman barok tiyatrosunun ustası tarafından 1659'da bestelenen beş perdelik bir oyun. Machiavelli'nin politik teorilerinin sinizminin başarısızlığını gösterir. [buraya bakın, daha sonra referans olarak kullanılabilir.

Dram

Cardenio ve Celinde (1647) – trajedi

Cardenio ve Celinde

Leo Arminius (1650) – tarihi trajedi
Carolus Stuardus (1657 – birinci versiyon; 1663 – ikinci versiyon) – tarihi trajedi
Catharina von Georgien (1657) – tarihi trajedi
Absurda Comica veya Herr Peter Squenz (1658) – komedi
Papinianus (1659) – tarihi trajedi
Dikenli Sevgili Gül (1661) – komedi
Horribilicribrifax (1663) - komedi

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.