Gıda Hattı

Anayasa Mahkemesi, Canan Karatay'ı haklı buldu!

19 Mayıs 2022, 11:40
Paylaş
Anayasa Mahkemesi, Canan Karatay'ı haklı buldu!

AYM, hamilelere yapılan şeker yükleme testiyle ilgili sözleri nedeniyle İstanbul Tabip Odası tarafından Canan Karatay’a 15 gün süreyle geçici olarak meslekten men cezası verilmesinin, “ifade özgürlüğünün ihlali” olduğuna hükmetti.

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, 2014 ve 2015 yıllarında katıldığı bazı televizyon programlarında, “hamilelere şeker yükleme testi yapılmaması gerektiği” yönünde görüş açıklamış, şeker testi yapan doktorları da eleştirmişti. Karatay, şeker yüklemesinin özellikle anne karnındaki bebeklere zarar verdiğini belirtmiş, anne ve bebeklerin sağlığına ilişkin bilgilerin kendisine ait kitapta da yer aldığına işaret etmişti.

15 gün süreyle meslekten men cezası verilmişti

Söz konusu yayınlar üzerine İstanbul Tabip Odası Onur Kurulu, başlattığı disiplin soruşturması sonucunda, Canan Karatay’a 15 gün süreyle geçici olarak meslekten men cezası vermişti. Türk Tabipler Birliği Yüksek Onur Kurulu da bu cezayı onamıştı.

Karatay, verilen cezanın iptaline yönelik yargıya başvurmuş, mahkemeden ve Danıştay'dan olumlu karar çıkmaması üzerine de konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşımıştı.

Anayasa Mahkemesi, Canan Karatay’a televizyon programlarındaki şeker yükleme testine ilişkin tıbbi içerikli açıklamaları nedeniyle 15 gün geçici olarak meslekten alıkoyma cezası verilmesini, ifade özgürlüğünün ihlali saydı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.