Gıda Hattı

Anason üreticisi ümidi kesti

15 Kasım 2018, 16:09
Paylaş
Anason üreticisi ümidi kesti

Anasonun kökü yaklaşık 1500 yıl önceye dayanıyor. Eski Mısırlılar’dan günümüze gelen anason kültürü yapılan bir bitki. Baharat ve tıbbi olarak ülkemizde de oldukça sık kullanılan anasonun farklı iklim bölgelerinde yetiştiriciliği yapılıyor. Peki anason üreticisi ne düşünüyor? İşte anason yetiştiriciliği ve sorunları...

Alkol üretiminde büyük oranda kullanılan anasonun, vücut ısısını arttırıcı ve ağrı dindirici özellikleri var. Eczacılık ve tıp alanlarında da kullanılan anason bazı gıda maddelerinde de kullanılıyor. Ayrıca sanayi dallarında da kullanılan anasonun ülkemizde de yetişiyor. 

Anason yetiştiriciliği

Büyük oranda Muğla, Antalya ve Denizli gibi şehirler de yetiştirilen anason az oranda Balıkesir, Uşak, İzmir ve Afyon illerinde yetişiyor. Üretilen anasonların bir kısmı ülkemiz tarafından ABD’ye ihraç ediliyor. 

Güneşli ve sıcak iklimleri seven anason, nemli iklimden ve çiçeklenme döneminde yağışlardan oldukça olumsuz etkilenir. 

Anason üretimindeki sorunlar

Tıbbi ve aromatik bitkiler ülkemiz açısından oldukça önemli. Ülkemizde uzun zamandır anason bitkisinin geleneksel tarımı yapılıyor. Tıbbi ve aromatik bitkilerin tarımını ve üretimini yaygınlaştırmak amacıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2015 yılında ilk defa destekleme kararı almıştı. Ancak anason üreticileri, anason üretirken oldukça sıkıntı çekiyor.

Anason yetiştiricisi Mahmut Ergin: Sahipsiziz

Burdur Tepenli ilçesinde anason yetiştiricisi olan Mahmut Ergin yörenin buğday, pancar ve rezenenin olmasına rağmen stratejik bir bitki olan anasonu yetiştirdiğini söyleyerek, “Stratejik bir bitki olan gıda ve sağlık sektöründe çok önem arz eden anasona daha çok önem veriyoruz. Ama çiftçi olarak emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Maalesef bir sahipsizliğimiz var. Özellikle anasonda ki yerli ürün olmasına rağmen, deyim yerindeyse tüccara yem oluyoruz.

Üreticiler, önünü görebilmek için fiyatın ne kadar olduğunu, ne kadar alınacağını bildiğinden dolayı disiplinli, daha düzgün ve kaliteli mal yetiştirebiliyor. Ama ektiğimiz zaman satıp satamayacağımız veya kaça satacağımız belli değil. Anason yetiştirilmesi o kadar zor olan bir şeyki bir çocuğun yetişmesi gibi. Tohum atıldıktan sonra tekrar tohumlaşana kadar hep riski olan bir şey” dedi. 

Destekleme konusunda ise buğday ve anason aynı kategoride olduğunu belirten Ergin, “Buğday ve anasona aynı tutarda destek sağlanıyor. Ama buğdayın sadece ekim tohum ve gübresi var, anasonda işçilik, ilaç, sürümü daha fazla. Devletimiz anasonu görmüyor” dedi. 

Anason üreticisi Ahmet Serttaş: Çiftçi ümidini kesti

Burdur Tepenli ilçesinde anason yetiştiriciliği yapan Ahmet Serttaş, destekleme konusunda çiftçinin ümidi kestiğini söyleyerek, “En azından yaptığımız işi düzgün yapmak adına birşeyler bekliyoruz. Bizim de yaptığımız yanlış şeyler oluyor. Bize ‘Siz bunu yanlış yapıyorsunuz, senin anasonun bundan olmuyor’ diyecek birisini arıyoruz.” 

“İşlem yapıldıktan sonraki satış fiyatı standart olması lazım”

Türkiye’de anason üreticinisin tek bir firma bildiğini söyleyen Ahmet Serttaş, “Sektörde faaliyet gösteren firmalardan üretim, üretim kalitesi ile ilgili bir destek almıyoruz. Bu yıl geçmiş fiyatlara göre daha iyi bir fiyata satıldı. İşlem yapıldıktan sonraki satış fiyatının standarda binmesi lazım. Seneye herkes anason ekmeye başlar, ben biliyorum. Piyasa bollaştığı zaman ben eminimki, fiyatlar düşecek” dedi.  

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.