AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Anason nedir? Anason Faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?

Anason nedir? Anason Faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?
20 Ocak 2019, 18:19

Pimpinella Anisum olarak da bilinen Anason, Türkiye, Suriye, İspanya gibi doğu Akdeniz bölgesinin yerel bir otudur. Yarım metreye kadar büyür ve yaz aylarında beyaz çiçekler açar. Bu otun bir çok tıbbi faydası vardır. Bu nedenle dünya çapında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu bitkinin tohumları, gıda maddelerinde yaygın olarak kullanılan ayrı bir tada ve aromaya sahiptir.  Peki anason faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?

Anason Faydaları Nelerdir? Nasıl kullanılır?

Bu bitkinin sağlığa bir çok faydası bulunmaktadır.

Cilde Faydaları: Anason yağının detoksifiye edici özellikleri bulunur. Anason yağı cildinizi sağlıklı ve ışıltılı tutar. Shea yağı veya başka bir yağ ile karıştırılmış anason yağı harikalar yaratabilir. Bu yağ, lekelerden, sivilcelerden ve hasarlı cilde anında rahatlama sağlar. Cildinizin yumuşak, pürüzsüz ve parlak olmasına yardımcı olur.

Saça Faydaları: Anason yağı saç yağı olarak kullanılabilir. Çalışmalar bu yağın saçın uzamasında yararlı olduğunu kanıtlamıştır. Ayrıca hasarlı saçların onarılmasına yardımcı olur. Eğer yağı saç derisine doğru bir şekilde uygulanırsa, yeni saçların çıkmasına yardımcı olur. Genellikle kafa derisi kuru olanlarda görülen kepek problemine iyi gelir. Bu yağ saç derisi enfeksiyonlarının yok edilmesine yardımcı olan antiseptik ve antimikrobiyal özelliklere de sahiptir. Ayrıca saç bitlerinden kurtulmak için oldukça faydalırdır.

Anason faydaları nelerdir? Nasıl kulanılır?
Anason faydaları nelerdir?

Kadınlar İçin Faydaları: Bu bitkinin yağı kadınlık hormonu olan östrojenin özelliklerine sahiptir. Kadınlarda birçok hormonal problemi hafifletir. Adet kramplarını azaltır. Adet sırasında mideye masaj yapmak için anason yağı kullanılırsa, kasılmaları azaltır. Aynı masaj emziren annelerde süt akışını da arttırır. Günde iki kez veya üç kez anason çayının içilmesi anne sütünün çoğalmasına yardımcı olur.

Gaz Söktürücü: Anason, bebeklerde ve yetişkinlerde en iyi gaz söktürücü olarak kabul edilir. Zencefil ve kimyon gibi diğer maddelerle birlikte kullanılırsa, midedeki gaz problemlerinde hızlı bir rahatlama sağlar. Sindirimi rahatladan bu özelliğiyle yüz yıllardır ünlüdür. Bu yağ, ağır öğünlerin sindiriminede yardımcı olur. Ezilmiş anason, limon, tuz ve bol miktarda sudan oluşan bir karışım hazırlanıp, yemeklerden sonra içilirse, rahatlar ve sindirim sistemine yardımcı olur. Üstelik iştah açıcı ve lezzetlidir. Ayrıca müshil olarak işlev görür ve kabızlık sorununun giderilmesinde önemli rol oynar.

Kalp Hastalıkları: Bu otun yağının, kan basıncı seviyesini kontrol etmedeki rolü kanıtlamıştır. Kalbi güçlü tutar. Kalp üzerindeki baskıyı azaltır ve iyi çalışmasına yardımcı olur. Tatlı, aromatik ve lezzet dolu, bu bitkinin kalp için bir kurtarıcı olduğu kabul edilebilir. Bu bitki doğal bir analjeziktir.

Anti-Epileptik ve Anti-Histerik: Anason yağının temel özelliklerinden biri narkotik ve yatıştırıcı etkisinin olmasıdır. Bu etki, anason yağının etkili bir anti-epileptik ve anti-histerik olarak kullanılmasını sağlar. Bunu, epilepsi ataklarını hafifletmeye yardımcı olan kan dolaşımını yavaşlatarak sağlamaktadır. Epileptik ataklar, kasılmalar ve sinir sistemi bozuklukları üzerinde sakinleştirici etkiler gösterir. Dikkat edilmesi gereken en önemli şey, tüketim yoğunluğudur. Yüksek miktarda bu bitkiyi veya yağını tüketmek yan etkilere neden olabilir.

Antiseptik: Anason esansiyel yağı kanıtlanmış antiseptik özellikler gösterir. Yağın bu özelliği onu antiseptik hale getirir ve bakteriyel enfeksiyonlarla ile savaşmaya yardımcı olur. Yaralarınızın daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

Anti-Romatizmal: Yağı, güçlü anti-romatizmal özellikleri gösteren yıldız anasonundan elde edilir. Kan dolaşımını uyarmaya yardımcı olan bu yağ etkilenen bölgeler üzerinde pasifleştirici bir etkiye sahip olup ağrı ve enflamasyonu azaltır.

Balgam Söktürücü: Bu yağ, etkili bir balgam söktürücüdür. Bu özellik soğuk algınlığı ve burun tıkanıklığı gibi durumların hafifletilmesine yardımcı olabilecek etkili bir bitki yapar. Tıkanıklığı, öksürük, bronşit astımı ve nefes darlığı gibi diğer solunum hastalıklarını tedavi etmek için bu bitkiden faydalanabilirsiniz.

Böcek İlacı: Bu otun yağı, sivrisinekleri ve ev sineklerini uzak tutmaya yardımcı olan etkili bir böcek ilacıdır. Uçucu yağ bu böceklerin çoğuna zehirlidir ve bu yağın fumigant, sprey üretiminde kullanılmasının nedeni budur.

Anti Paraziter: Bu yağ aynı zamanda güçlü antiparaziter özelliğe sahiptir. Bağırsak kurtlarını temizler ve parazitlerin neden olduğu mide enfeksiyonlarını tedavi etmek için alternatif tıpta düzenli olarak kullanılır.

Ayrıca;

  • Taze yaprakları yemek pişirmek ve yemeklere güzel bir koku, tat vermek için kullanılabilir.
  • Gargaralarda ve ağız tazeleyici malzemelerde kullanılabilir.
  • Detoksifikasyon özelliklerinden dolayı bitkisel çay ve içeceklerin hazırlanmasında yaygın olarak kullanılabilir.
  • Yaklaşık 20-30 gramı, insan vücudunun günlük ihtiyacını karşılayacak kadar demir sağlar.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.