AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Anadolu’nun en büyükleri ödüllendirildi

Anadolu’nun en büyükleri ödüllendirildi
23 Şubat 2016, 13:54

Anadolu 500 Ödülleri, TEB’in desteğiyle 12’inci kez sahiplerini buldu. Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş’ın da katıldığı törende, Anadolu'nun en büyük 500 şirketi ödüllendirildi. Anadolu’nun en büyük 5 şirketi sıralamasında Tiryaki Agro Gıda Sanayi birinci olurken, aynı kategoride Tosçelik Profil ikinci, Erbakır üçüncü, Yıldız Entegre Ağaç Sanayi dördüncü ve Kroman Çelik Sanayi beşinci sırada yer aldı.

Ekonomist Dergisi ile Türk Ekonomi Bankası (TEB) işbirliğinde, Turkcell ile Nurol GYO’nun desteğiyle, gerçekleştirilen ‘Anadolu'nun En Büyük 500 Şirketi Araştırması Ödül Töreni’ne Bakan Mustafa Elitaş da katıldı. Bu yıl 12’incisi gerçekleştirilen dün ki tören, The Ritz-Carlton’da düzenlendi. Törende, ‘En Büyük 5 Şirket’, ‘İhracatını En Çok Artıran 5 Şirket’, ‘İstihdamını En Çok Artıran 5 Şirket’ ‘Cirosunu En Çok Artıran 5 Şirket’, ‘Karını En Çok Artıran 5 Şirket’ ve ‘Anadolu 500'e En Fazla Şirket Gönderen Gruplar’ olmak üzere 6 kategoride toplam 29 firma ödül aldı.

anadolu-nun-en-buyuk-firmalari-odul-gidahattiAnadolu’nun en büyük şirketi Tiryaki Agro Gıda Sanayi

Anadolu’nun en büyük 5 şirketi sıralamasında Tiryaki Agro Gıda Sanayi birinci olurken, aynı kategoride Tosçelik Profil ikinci, Erbakır üçüncü, Yıldız Entegre Ağaç Sanayi dördüncü ve Kroman Çelik Sanayi beşinci sırada yer aldı. Araştırma sonuçlarına göre Merinos Halı “İhracatını En Çok Artıran Şirket”; Menderes Tekstil “İstihdamını En Çok Artıran Şirket”; Aves Enerji Yağ ve Gıda “Cirosunu En Çok Arttıran Şirket” ve Gürsoy Tarımsal Ürünler “Kârını En Çok Arttıran Şirket” seçildi. Boydak Holding, Sanko Holding, Erdemoğlu Şirketler Grubu ve Kipaş Holding ‘Anadolu 500’e En Fazla Şirket Gönderen Gruplar’ kategorisinde ödül almaya hak kazandı.

“Anadolu şirketlerimiz her koşulda yatırım yapıyor”

TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, 12 yıldır Anadolu 500 araştırmasına destek olmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade ederek şunları aktardı: “Araştırma sonuçları 10 yılı aşkın bir süre zarfında Anadolu’da çok ciddi bir dönüşüm yaşandığını gösteriyor. Bugün, Anadolu şirketlerinin dünya ekonomisiyle ve ticaretiyle daha da entegre olduğuna, sanayide önemli mesafe kat ettiğine, ekonomideki payını giderek artırdığına tanık oluyoruz. Anadolu’daki şirketlerimiz sadece üretim odaklı değil, markalaşmaya önem veren, dünyayla bütünleşmiş bir vizyonla hareket ediyor, büyümesini sürdürüyor. Araştırmanın ortaya koyduğu büyüme rakamları Anadolu şirketlerimizin her koşulda yatırım yaparak büyümeye odaklandıklarını ve verimli çalışmayı başardıklarını gösteriyor. Bu durum bizlere gelecek için büyük bir umut veriyor.

anadolunun-500-sirketi-gidahatti“Yapılacak çok iş, gidilecek çok yol var”

Anadolu’nun potansiyelini dikkate aldığımızda yapılacak çok iş, gidilecek daha fazla yol olduğunu görüyoruz. Anadolu’daki girişimci ruhlu şirketlerimizin her koşulda büyüme kabiliyeti var. Bunu çok defa bize geçmişte kanıtladılar. Anadolu’nun yine büyümeden taviz vermeden, yatırımlara ara vermeden emin adımlarla yoluna devam edeceğinden hiç kuşkum yok. Anadolu şirketlerimizin özellikle son yıllarda ortaya koyduğu performans ve büyüme kararlılığı bizlere yolumuzun açık olduğu konusunda hem umut hem de motivasyon veriyor. Biz de TEB olarak, finansal desteğimizin yanı sıra Danışman Banka anlayışıyla sunduğumuz hizmetlerimizle de rekabette ihtiyaç duydukları gücü onlara sağlamayı hedefliyoruz. Anadolu şirketlerimize, girişimcilerimize sadece ülke sınırlarımız içinde değil, gittikleri her ülkede, stratejik ortağımız BNP Paribas’ın yaygın global ağı üzerinden de destek sunuyoruz” diye konuştu.

12. Anadolu'nun En Büyük 500 Şirketi Araştırması sonucunda ödül alan şirketler:

En Büyük 5 Şirket:

1 Tiryaki Agro Gıda Sanayi
2 Tosçelik Profil
3 Erbakır
4 Yıldız Entegre Ağaç Sanayi
5 Kroman Çelik Sanayi

İhracatını En Çok Artıran 5 Şirket:

1 Merinos Halı
2 KÇS K. Maraş Çim. Beton San.
3 Öz-Ka Lastik ve Kauçuk San.
4 Kütahya Porselen Sanayi
5 Samancı Gıda Tarım Hayvan.

İstihdamını En Çok Artıran 5 Şirket:

1 Menderes Tekstil
2 Kumtel Dayanıklı Tüketim Malz.
3 Arbel Bakliyat Hububat
4 Elba Basınçlı Döküm Sanayi
5 Has Tavuk Tarım Hayv.Sanayi

Cirosunu En Çok Arttıran 5 Şirket:

1 Aves Enerji Yağ ve Gıda
2 Has Tavuk Tarım Hayv. San.
3 Burkay Uğur Kauçuk Kimya
4 Mes Yağ ve Gıda
5 Özyılmaz Fındık

Kârını En Çok Arttıran 5 Şirket:

1 Gürsoy Tarımsal Ürünler
2 Erpiliç Entegre Tavukçuluk
3 Çamsan Ağaç Sanayi
4 Elita Gıda
5 Gür İplik Sanayi

Anadolu 500'e en fazla şirket gönderen gruplar:

1 Boydak Holding
2 Sanko Holding
3 Erdemoğlu Şirketler Grubu
4 Kipaş Holding

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.