Gıda Hattı

Anadolu, Komili'yi Unilever'den alıyor, yağda "bir numara"ya oynuyor

11 Temmuz 2008, 14:51
Paylaş

Dünyada zeytinyağı işinden çıkma kararı alan Unilever, 130 yıllık Türk markası Komili’yi Anadolu Grubu’na satıyor. Unilever, Türkiye’de sahibi olduğu Komili Zeytinyağı’nı, Ana Gıda’ya satmak üzere anlaşma imzaladığını açıkladı. 2007 cirosu 26 milyon Euro olan Komili’nin satış fiyatı konusunda ise kesin anlaşmaya kadar alınan gizlilik kararı nedeniyle açıklama yapılmadı. Anadolu Grubu bünyesindeki Ana Gıda’nın Genel Müdürü Ergin Savcı, "Sıvı ve zeytinyağında toplamda 4’üncü sıradaydık. Zeytinyağında Kırlangıç ile ilk üç markadan biriydik. Komili’yi alınca, toplam yağ üretiminde 1 numara olacağız" dedi.

Büyümek için alıyoruz

Unilever’in zeytinyağı işinden hem dünyada hem Türkiye’de çıkma kararı aldığını hatırlatan Ergin Savcı, şunları söyledi: "Zaten bu karar neticesinde Unilever Komili’yi satışa çıkardı. Aynı şekilde diğer zeytinyağı markalarından da çıkma planları var. Biz Anadolu Grubu olarak Komili’yi aldık. Çünkü Ana Gıda ile sıvı yağ, yemeklik yağ sektöründe büyüme kararımız var. Türkiye’nin hem pazarında lider, hem de önemli ve çok eski bir zeytinyağı markasını alarak bu büyüme stratejimiz içine dâhildi."

İki markayla yürüyeceğiz

Ana Gıda’nın Kırlangıç markasıyla zeytinyağının yanısıra ayçiçek, mısır yağı ve kanola yağı da ürettiklerini söyleyen Ergin Savcı, şöyle konuştu: "Komili’yi satın aldıktan sonra da iki ayrı markayla yürüyeceğiz. Komili 130 yıllık, çok eski ve güçlü bir marka. Marka gücüyle bize sinerji katacağını düşünüyoruz. Komili’nin ürün yelpazesinde şu anda sadece zeytinyağı var. Komili, Yudum A.Ş. tesislerinde üretiliyordu. Bu konuda karşılıklı görüşüyoruz. Belki üretime aynı yerde devam edebiliriz, belki de kendi tesislerimizde üretebiliriz. Kapasitemiz buna elverişli." Anadolu Grubu’nun gıda sektörüne 2001 yılında girdiğini ve 8 yılda Türkiye’nin iki önemli markasını elinde tutar hale geldiğini belirten Ergin Savcı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ana Gıda olarak 2007 yılında 98 milyon YTL ciro gerçekleştirdik. 2008 yılı sonunda ise 125-150 milyon YTL arasında ciro bekliyoruz. Ana Gıda geçen yıl 10 milyon dolarlık da ihracat yaptı."Hürriyet Gazetesi/11.07.2008

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.