Gıda Hattı

Ana Jara Velásquez kimdir? Ana Jara Velásquez hayatı

11 Mayıs 2022, 19:28
Paylaş
Ana Jara Velásquez kimdir? Ana Jara Velásquez hayatı
Ana Jara Velásquez kimdir? Başarılı bir siyasetçi ve başbakan olan Ana Jara Velásquez hayatı ve tüm çalışmaları ile araştırılmaktadır. İşte Ana Jara Velásquez biyografisi ve kariyeri hakkında her şey...

Ana Jara Velásquez kimdir? Peru eski başbakanı olan Ana Jara Velásquez hayatı ve siyasi kariyerine dair tüm merak edilenler...

Ana Jara Velásquez biyografi

tam adı; Ethel Ana del Rosario Jara Velásquez

doğum; 11 Mayıs 1968

mesleği; Temmuz 2014 - 2 Nisan 2015 yılları arası Peru eski Başbakanı olan Perulu bir avukat ve politikacı.

Ana Jara Velásquez kimdir?
Ana Jara Velásquez

Ana Jara Velásquez hayatı

2011 yılında, Peru Milliyetçi Partisi temsil eden, Kongre üyesinin seçildi. 2011-2014 yılları arası Kadın Bakanı oldu. 22 Temmuz 2014'ten beri Peru'nun Bakanlar Kurulu Başkanıdır.

Ana Jara Ica'da doğdu. Aynı şehirde bulunan Aziz Aloysius Gonzaga Ulusal Üniversitesi'nde hukuk ve siyaset bilimi okudu. Üniversite çalışmaları sonuçlandıktan sonra ticari konular bölümünden mezun oldu ve Hukuk alanında doktora eğitimine başladı. 1998 yılında, Ica'da bir noter olarak çalışmaya başladı.

2011 yılında, Ica Peru Milliyetçi Partisi'ni temsilen, Peru Cumhuriyeti Kongre Üyesi seçildi, aynı partinin cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazandı.

2015 yılında devlet istihbarat kurumu ile ilgili ortaya çıkan gelişmelerin ardından 31 Mart 2015 tarihinde mecliste yapılan güvenoyu yoklamasında 42 evet oyuna karşılık 72 hayır oyu aldı ve başbakanlıktan ayrıldı.

İstifası

Jara’nın siyasetçilerle muhalefete yakın gazetecileri ve işadamlarını yasadışı olarak dinlettiğinin ortaya çıkmasının ardından Kongre toplandı. Başbakan Java hakkındaki iddiaların değerlendirildiği oturumun sonunda yapılan oylamada, 42’ye karşı 72 milletvekili Java'nın görevden ayrılması yönünde oy kullandı. Bunun ardından görevinden istifa etmiştir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.