Gıda Hattı

Amik Ovasında 110 bin dönüm arazide pamuk tarlada kaldı

28 Ekim 2006, 13:08
Paylaş

 Hatay'daki Amik Ovasında, 110 bin dönüm alanda ekili pamuk, işçi bulunamadığı için tarlada kaldı. 110 bin dönümde toplanmayan pamuğun 40 ile 45 milyon YTL değerinde olduğu bildirildi.

Güneydoğu Anadolu Projesi hayata geçtikten sonra mevsimlik işçiler Amik Ovasını terk etti. Kimi Şanlıurfalı mevsimlik işçiler ise pamuk sezonundan önce aldıkları avansa rağmen söz verdikleri çiftçilerin arazilerinde hasat yapmaya gelmedi. Mevsimlik işçilerin sorumlusuna paralarını kaptıran çiftçi ikinci darbeyi de pamuğunu hasat yapamamaktan yedi.
Durum böyle olunca da son günlerde bölgeyi etkisi altına alan yağmurlar Amik Ovasında çiftçiyi perişan etti. Yazın kuraklık kışın da su baskınları ile boğuşan Amik Ovasında 110 bin dönüm ekili arazideki pamuk işçi yetersizliği dolayısıyla tarlada kaldı.
Pamuğu tarlada kalanlardan biri de Hatay'ın Reyhanlı İlçesinde çiftçilik yapan Mustafa Yaşar oldu. 300 dönüm arazide çiftçilik yapan 6 çocuk babası Yaşar, mevsimlik işçi bulamadıkları için pamuğunun yarısının tarlada kaldığını belirtti. Hiçbir yıl bu kadar işçi bulma sıkıntısı çekmediklerini anlatan Yaşar, özellikle bu yıl Güneydoğu'dan bekledikleri pamuk işçilerinin gelmemesinden muzdarip olduklarını aktardı.
Antakya Ziraat Odası Başkanı Celal Civelek ise Amik Ovasındaki işçi sayısının geçtiğimiz yıllara oranla yüzde 30 ile 40 civarında düştüğünü söyledi. Civelek, bu sebeple Amik ovasında 110-120 bin dönüm arazideki pamuğun işçi yetersizliği dolayısıyla tarlada kaldığını aktardı. Kimi çiftçilerinin işçi sorunun önüne pamuk toplama makinesiyle geçtiğini hatırlatan Civelek, "Şuan 30'a yakın pamuk toplama makinesi var. Buda yeterli değil. İnsanların yaşam standarttı yükseldi. Geçtiğimiz yıllara göre Amik Ovasındaki işçi sayısı yüzde 30 - 40 dolayında geriledi." dedi.
Antakya Ziraat Odası Başkanı Civelek, Amik Ovasında toplanmayan pamuğun toplam değerinin yaklaşık 40-45 milyon YTL olduğunu söyledi. Amik Ovasına erken düşen yağmurun pamuğun kalitesini düşürdüğünün altını çizen Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı ve Tarım İl Müdürlüğü Bitki Koruma Şube Müdürü Ahmet Sever, Amik Amik Ovasının makine ile pamuk toplanmasına hazır olmadığını belirti.
Sever, "Amik Ovasında bu yıl ilk kez birinci ve ikinci ürünün hasadı çakıştı. Buna işçi sıkıntısı da eklenince yaklaşım 110 bin dönüm pamuk tarlada kaldı. Ancak Amik Ovası makineli pamuk hasadına uygun değil. Sıraları çok dar, hasadın yapılmasını zorlaştırır" şeklinde konuştu

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.