Gıda Hattı

Amerikalıların ömrü neden kısalıyor?

2 Aralık 2018, 10:00
Paylaş
Amerikalıların ömrü neden kısalıyor?

Amerika Birleşik Devletleri’nin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), Amerikalıların ömür ortalamasının kısaldığını belirledi.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), Geçtiğimiz Perşembe günü ABD ortalama ömür beklentisi üzerine bir dizi rapor yayınladı. Verilere göre Amerikalılar 2016 yılında 78.7 yıl yaşarken, bu sayı 2017’de 78.6’ya düştü.

Amerikalıların ömrü neden kısalıyor?

Verilere göre ortalama ömür süresinin kısalmasının şaşırtıcı bir nedeni var. Bu, yaşlı kişilerin erken ölmesi değil.

CDC Direktörü Robert R. Redfield tarafından açıklamada, “Ne yazık ki, bu kaygı verici trendin nedeni aşırı doz ilaç alımı ve intihar kaynaklı ölümler” diyerek ortalama ömür süresinin düşüş sebebini açıkladı.

Erken ölümlerin gerçek nedeni

CDC’nin raporuna göre, yalnızca 2017 yılında 70.000 Amerikan aşırı doz ilaç kullanımı nedeniyle yaşamını yitirdi. Bu, bir yıl içerisinde en çok görülen sayı. Üstelik 2016 ile kıyaslandığında %10 fazla.

Yani aşırı doz ilaç kullanımından ölen Amerikalı sayısı 1 yılda %10 (7.000 kişi artmış).

Öte yandan intihar oranlarındaki %3,7’lik artış da kaygı verici. Önceki yılda intihar oranı her 100.000 kişiden 13.5 iken, 2017’de 14’e çıkmış. Ülkenin 325 milyonluk büyük nüfusu düşünüldüğünde bu oran da kaygı verici.

Madde kullanımı uzmanı Kathyrn McHugh, NPR sitesine yaptığı açıklamada bu 2 nedeninin birbirinden tamamen ayrı olmadığını ifade etti. McHugh, “Henüz konuşulmasa da bu 2 grup büyük oranda birbirine geçiyor” dedi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.