Gıda Hattı

Amerikalılara 20 yıldır Türk peyniri yediriyor!

16 Ağustos 2017, 13:47
Paylaş
Amerikalılara 20 yıldır Türk peyniri yediriyor!

Türkiye’nin en büyük süt ve süt ürünleri kuruluşlarından Teksüt, ABD’ye süt ürünleri ihracatının 20’nci yılını kutluyor. 1997 yılında beyaz koyun peyniri ile başlayan ihracat, bugün şirketin portföyünde yer alan 30’a yakın peynir çeşidinin her ay düzenli olarak gönderilmesiyle devam ediyor.

Amerikalılar, Teksüt tarafından Gönen’de üretilen peynirleri 20 yıldır severek tüketiyor.

teksut-abd-new-york-gidahattiABD’nin birçok eyaletinde satılıyor

Gıda denetimi konusunda dünyanın en zorlu pazarlarından biri olan ABD’ye ilk ihracatını 1997 yılında gerçekleştiren Teksüt, bu ihracatı kesintisiz olarak 20 yıldır sürdürmenin gururunu yaşıyor. Teksüt ürünleri, bugün ABD’nin birçok eyaletinde satışa sunuluyor.

1997 yılında, beyaz koyun peyniri ile başlayan ihracat, bugün şirket portföyünde yer alan 30’a yakın peynir çeşidinin her ay düzenli olarak gönderilmesiyle devam ediyor.

Başta beyaz peynir olmak üzere kaşar peynir, krem peynir, labne, lor, sürülebilir beyaz peynir, koyun peyniri, üçgen peynir, süzme peynir, mozzarella, çubuk peynir, misket, hellim, tulum peyniri ve tereyağın yanı sıra Antep, Mihaliç, Çeçil, Dil, Çerkez, Otlu, Örgü gibi yöresel peynirler, yoğurt, kaymak ve ayran, Teksüt markasıyla Amerikan sofralarına ulaşıyor.

“ABD, gıda konusunda yüksek standartlara sahip”

Teksüt ürünleri, başta New York ve çevresi olmak üzere ABD‘nin birçok şehir ve eyaletindeki çeşitli market, şarküteri ve etnik marketlerde satışa sunuluyor.

cevdet-arinik-gidahatti
Teksüt Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Arınık

ABD’nin, gıda denetimi konusunda dünyanın en yüksek standartlara sahip ülkelerinden biri olduğunu hatırlatan Teksüt Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Arınık, ”Teksüt olarak zaten iş yapış anlayışı olarak sektördeki en yüksek kalite standartlarını benimsiyoruz. Bu anlayışımızla ABD pazarına ürünlerimizi ihraç etmek istedik. Yaptığımız başvuru ve çalışmaların meyvesini hemen ertesi yıl yani 1997’de aldık ve ilk ihracatımızı New York limanına gerçekleştirdik” diye konuştu.

FDA onayı ile gerçekleşiyor

ABD’de gıda denetimini yürüten Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) yetkililerinin 2011 yılında yerinde denetleme yaptıklarını ve tam puan ile bu denetlemeyi geçtiklerini vurgulayan Cevdet Arınık, sahip oldukları uluslararası standardizasyon belgeleri doğrultusunda sürekli ve düzenli olarak analizler yaptıklarını ve bu sayede ABD ihracatının 20 yıldır sorunsuz ve kesintisiz şekilde devam ettiğini dile getirdi.

Teksüt, halen ABD, Libya, Kuveyt, Irak, Azerbaycan, Türkmenistan, Birleşik Arap Emirlikleri (Dubai), Kosova ve Tayvan olmak üzere toplam 9 ülkeye, süt ve süt ürünleri ihracatı gerçekleştiriyor. İhracat listesine bu yılın başında eklenen Tayvan ile birlikte Teksüt’ün ihracat yaptığı coğrafya, Balkanlardan Ortadoğu’ya, ABD’den Tayvan’a dek genişlemiş oldu.

teksut-urun-gidahatti Teksüt

1956 yılında Balıkesir’in Gönen ilçesinde kurulan Teksüt, üretimini yine Gönen’de 80 bin metrekare üzerine kurulu modern fabrikasında sürdürüyor. Günde 550 ton süt işleyerek, beyaz peynirden kaşara, yoğurttan tereyağına, labne peynirinden ayrana dek 8 kategoride 40’ı aşkın ürün sunan Teksüt, İstanbul Sanayi Odası’nın ‘Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2016’ listesinde 404’üncü sırada yer aldı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.