Gıda Hattı

Newell Brands: Amerikalı İki Tüketici Devi Birleşti

4 Ocak 2016, 11:27
Paylaş
Newell Brands: Amerikalı İki Tüketici Devi Birleşti

Tüketici ve ticari ürünleri ile tanınan Amerikan Newell Rubbermaid şirketi, bir başka Amerikalı tüketici ürünleri şirketi olan Jarden Corporation’ı 13,22 milyar dolara satın alarak Newell Brands firmasını oluşturdu.

Newell-Rubbermaid-www.gidahatti.comSatın alma ile her iki şirketin tüm marka portföyleri aynı çatı altında birleşmiş oldu. Sharpie, Paper Mate, Parker, Dymo, rOtring, Graco, Aprica, Baby Jogger, Irwin, Rubbermaid gibi markaların sahibi olan Newell Rubbermaid ile yine tüketici ürünlerinde her biri kendi alanlarında vasıflı 120 markası bulunan Jarden’ın birleşmesi ile yıllık 16 milyar dolarlık ciroya sahip yeni bir firma ortaya çıktı.Bu yeni oluşum faaliyetlerini Newell Brands adı ile devam ettirecek.

İki Amerikalı dev, yıllık 16 milyar dolar ciroya sahip dev bir firma yaratmak üzere anlaşmaya vardı. Newell Rubbermaid, Jarden’ın tedavüldeki tüm hisse senetlerini ve dönüştürülebilir borçlarını almak için yaklaşık olarak 15.4 milyar dolarlık bir ödeme yapacak. Birleşme sonrası oluşacak yeni şirketin ismi ise Newell Brands olarak değiştirilecek.

Newell-Rubbermaid-www.gidahatti.comŞirketin lideri Newell Rubbermaid’in mevcut İcra Başkanı olan Micheal Polk olarak belirlenirken, Polk aynı zamanda şirketin mevcut icra kurulu görevine devam edecek. Kurulun üye sayısında da arttırıma gidilerek Jarden’ın kurucusu Martin Franklin'e kurulda yer verilecek. Martin Franklin anlaşmayla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Jarden 15 yıldır benim bebeğim gibi oldu. Eğer yönetime ve birleşmenin sunacağı olanaklara inanmasaydım, firmayı Newell Rubbermaid’e satmamın imkânı yoktu. Hissedarlarımız adına aldığım kararlarda duygusal davranmamaya çalışıyorum” dedi.

2016 yılında tamamlanması öngörülen anlaşma ile Jarden hissedarları, her bir hisse için 21 dolar ve 0,862 Newell Rubbermaid hissesi alacaklar. Sonuç olarak hisse başına yaklaşık 60 dolar alacak olan Jarden hissedarları için bu rakam Jarden'in Cuma günü borsa kapanış fiyatından %14 daha değerli. Newell Rubbermaid hissedarları ise birleşmenin tamamlanmasının ardından orataya çıkacak olan Newell Brands firmasının %55 hissesine sahip olacaklar.

Birleşme sayesinde Newell Brands'ın gelecek 4 yıl içerisinde maliyette yaklaşık olarak 500 milyon dolarlık tasarruf yapacağı öngörülüyor.

Florida merkezli Jarden Corporation’ın portföyünde yaklaşık olarak 120 marka bulunuyor. Her biri kendi alanında söz sahibi olan bu markaların ürünleri 125 ülkede satılıyor. Fortune 500 listesinde 348’inci sırasında yer alan şirketin çalışan sayısı 35 bin civarında.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.