Gıda Hattı

Amerikalı diplomatların gizemli hastalığı: Havana Sendromu nedir?

9 Ekim 2021, 11:48
Paylaş
Amerikalı diplomatların gizemli hastalığı: Havana Sendromu nedir?

ABD’li diplomatlar arasında Küba'nın başkenti Havana'dan adını alan “Havana Sendromu” vakaları devam ediyor. Son olarak Alman polisinin başkent Berlin’de bulunan ABD Büyükelçiliğindeki vakaları araştırdığı bildirildi.

2016 yılında Küba'da ABD Büyükelçiliği'ndeki düzinelerce diplomatın semptomlarından şikayet etmesiyle kamuoyu gündemine gelen gizemli hastalığın, dünya çapında yaklaşık 200 ABD’li yetkiliyi ve ailesini etkilediği belirtiliyor.

Alman basınında yer alan haberde, polisin başkent Berlin’de bulunan ABD Büyükelçiliğindeki “Havana Sendromu” vakalarını araştırdığı bildirildi. Haberde, Berlin polisinin Ağustos ayından bu yana "ABD Büyükelçiliği çalışanlarına yönelik sonik silah saldırısı olduğu iddiasını" araştırdığı aktarılırken, polisin konu hakkında daha fazla bilgi vermediği ifade edildi. Konu hakkında ABD Büyükelçiliği’nden ise henüz açıklama yapılmadı.

Havana Sendromu’nun belirtileri neler?

Havana Sendromunun belirtileri arasında migren, mide bulantısı, hafıza kaybı, baş dönmesi, denge ve duyma kaybı ile anksiyete bulunuyor. Hastalığa yakalandığını iddia eden kişiler, çevredekilerin duymadığı şekilde gürültüler duyduklarını belirtiyor.

Rusya suçlamaları reddetmişti

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns, Temmuz ayında yaptığı açıklamada, Havana Sendromundan muzdarip 200 kadar ABD yetkilisi ve aile üyesi arasında yaklaşık 100 CIA görevlisi ve aile üyesinin bulunduğunu aktarmıştı. Burns, Aralık ayında ABD Ulusal Bilimler Akademisi Panelinin "yönlendirilmiş enerji" ışınlarının kullanılmasının makul bir neden olduğunu bulduğunu belirtmiş, semptomların kasıtlı olarak ortaya çıktığına dair "çok güçlü bir ihtimal" olduğunu aktarmıştı. Burns, gizemli hastalıktan Rusya'nın sorumlu olabileceğini öne sürmüş, Rusya ise iddiaları reddetmişti.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.