AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Amerika'da kürtaj yasaklanıyor mu?

Amerika'da kürtaj yasaklanıyor mu?
28 Mart 2016, 14:10

Indiana, Down sendromu gibi cenin sakatlıklarının teşhisine dayanan kürtajları yasaklayan 2. Amerika Birleşik Devletleri eyaleti olmaya hazırlanıyor.

hamile-gidahatti2 hafta önce ağırlıklı olarak Cumhuriyetçilerin yer aldığı Yasama Meclisi tarafından onaylanan teklif, Cumhuriyetçi Vali Mike Pence’in onayına sunuldu. Vali karar süresinin sonuna saatler kala tasarıyı onayladı. 14 Mart’ta Indiana Public Media isimli basın kuruluşunda yayınlanan bir haberde, Pence bu yasayı oldukça dikkatli ve düşünceli bir şekilde değerlendireceğini ifade etmişti.

Temmuz ayında uygulamaya girecek olan tasarıya bazı itirazlar da yapıldı.

Tasarı, ceninin belirli sakatlıklara sahip olduğu teşhisi nedeniyle yapılması istenen kürtajları yasaklıyor. Bunun yanında ırk, cinsiyet ve ulusal kökene bağlı kürtajlar da yasaklanacak.

Bugüne dek cenin bozukluklarına bağlı kürtajı yasaklayan tek ABD eyaleti Kuzey Dakota’ydı. Kürtaj yasalarını takip eden bir kuruluş olan Guttmacher Institute’e göre cinsiyete bağlı nedenlerle kürtaj yaptırmak 7 eyalette yasak, Arizona’da ise ırka bağlı kürtajlara izin verilmiyor.

Moveon.org’da valiyi yasa tasarısını reddetmeye ikna etmek için düzenlenen bir imza kampanyası, Perşembe  sabahı itibariyle 5.600’ün üzerinde imzaya ulaşmıştı.

Valinin görüşleri

hamile-gidahatti

Pence, yasa tasarısının tüm insanların değerini koruyan, kapsamlı bir yaşam öncesi önlemi olduğunu söyledi. Pence ayrıca, bir toplumun yaşlılar, engelliler ve doğmamış bebekler gibi en zayıf bireylere nasıl davrandığıyla değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

2012 yılında vali olmadan önce Kongre’de görev yapan Pence, kürtaj karşıtı görüşleriyle öne çıkıyordu.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.