AramaArama
Gıda Hattı

Amerika Gıda ve İlaç Kurumu’ndan nadir hastalıklara büyük destek!

1 Mart 2016, 15:19
Paylaş
Amerika Gıda ve İlaç Kurumu’ndan nadir hastalıklara büyük destek!

Amerika Gıda ve İlaç Kurumu (FDA), nadir hastalıkların araştırılması için 2 milyon dolar hibe edeceğini açıkladı.

nadir-hastaliklar-gidahattiAmerika Gıda ve İlaç Kurumu, nadir hastalıkların araştırılması ve bu hastalıklar üzerine çalışmalar yapılabilmesi için 2 milyon dolar hibe edeceğini duyurdu. Amaç, nadir hastalıkların kişilerde zaman içinde nasıl ilerleme gösterdiğini belirlemek ve elde edilen verilerle bu hastalıkların tedavisinde kullanılabilecek ürünler geliştirmek. Gıda ve İlaç Kurumu, nadir hastalıklar üzerine bu tür çalışmalar yürütülmesi amacıyla ‘Yetim İlaçlar için Hibe Desteği’ kapsamında ilk kez hibe verecek.

Hastalığın doğal seyri, kişinin hastalığı kapmasıyla başlayan ve tedavi edilmediğinde gelinen nihai nokta olarak tanımlanabilir. Birçok nadir hastalığın doğal seyri bilinmiyor ya da eksik biliniyor. Bu da nadir hastalıkları daha da gizemli hale getiriyor.

FDA, Yetim İlaçları Geliştirme Departmanı Başkanı Gayatri Rao, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:nadir-hastaliklar-gidahatti Nadir hastalıklar sadece genel hatlarıyla tanımlanabiliyor, detaylarına ilişkin bilgilere ulaşmak pek mümkün olmuyor. Bir nadir hastalığın vücuda nasıl yayıldığını ve orda nasıl ilerlediğini bilememek, hayat kurtarabilecek ilaçların geliştirilmesinin önündeki en büyük engel. Bir hastalığın doğal seyri; sadece o hastalıkla ilgili klinik çalışmalar yapılmasında, çalışmanın bitiş noktalarının belirlenmesinde, daha hızlı ve daha iyi çalışmaların yürütülmesinde değil; aynı zamanda tanı ve etkili tedavinin tespit edilmesinde de kilit bir rol oynuyor.”

Programın amacı; nadir hastalıkların doğal seyrini belirlemek, alt popülasyonu tespit etmek ve klinik sonuçlar geliştirmek.

nadir-hastaliklar-gidahattiAraştırılmaları gereken önemli konular olmalarına rağmen nadir hastalıklarla ilgili çalışmalara fon desteği verilemediğini dile getiren Rao, Nadir Hastalıklar Günü gibi önemli bir günde nadir hastalıkların araştırılması ve etkili tedavilerin geliştirilmesi için hibe desteği sunacaklarını duyurmaktan memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

FDA, Nadir Hastalıkların Doğal Seyri Hibe Programı ve Yetim İlaçlar için Hibe Programı kapsamında yapılacak çalışmalara hibe desteği verecek. Hibe alabilmek için 14 Ekim 2016 yılına kadar başvuru yapılması gerekiyor. Tüm başvurular, nadir hastalıklar uzmanları tarafından bilimsel ve teknik açıdan incelenip, değerlendirilecek.  Hibe desteğine 2017 yılı Mart ayında başlanması bekleniyor.

Nadir hastalıkların %80’inin genetik olduğu ve nadir hastalıklara yakalananların yarısının çocuk olduğu biliniyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.