Gıda Hattı

Ambulansın tarihçesi ne? İlk ambulanslar nasıldı?

31 Mayıs 2022, 06:35
Paylaş
Ambulansın tarihçesi ne? İlk ambulanslar nasıldı?
Ambulansın tarihçesi ne? İlk ambulanslar nasıldı? Büyük bir gürültüyle çalan siren seslerini duyduğumuzda, bize insan hayatının değerini hatırlatan ambulansın ilk olarak nerede kullanıldığını biliyor muydunuz? İşte ambulansın ilk kullanıldığı yerler ve birbirinden ilginç ambulans görselleri...

Ambulansın tarihçesi ne? İlk ambulanslar nasıldı? Ambulans, acil sağlık hizmetleri yapmak, hastaneler arasında ya da hastaneye ulaştırmak amacıyla hasta veya yaralı taşımaya yarayan bir çeşit özel donanımlı motorlu panelvan tipi araçtır.

Ambulanslar (İspanyolca'da Ambulancias) ilk olarak 1487'de Granada Emirliği'ne karşı Malaga kuşatması sırasında İspanyol kuvvetleri tarafından acil ulaşım için kullanılmıştır. Amerikan İç Savaşı sırasında, yaralıları savaş alanından çıkarmak için kullanılan araçlara ambulans vagonları deniyordu.1870 Fransa-Prusya Savaşı sırasında ve 1876 Sırp-Türk savaşında sahra hastanelerine ambulans deniyordu, ancak vagonlar ilk kez 1854'te Kırım Savaşı sırasında ambulans olarak adlandırıldı.

İşte birbirinden ilginç eski ambulans görüntüleri...

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.