Gıda Hattı

Ambargoya Rağmen Küba'ya En Çok Tarım Ürününü ABD Sattı

22 Ocak 2008, 15:49
Paylaş

Küba’ya 50 yıldır ticari ambargo uygulayan ABD’nin, geçen yıl bu ülkeye en çok tarım ürünü satan ülke olduğu bildirildi. Küba gıda ithal şirketi Alimport’un Başkanı Pedro Alvarez, ABD’den geçen yıl 600 milyon dolardan fazla gıda ve tarım ürünü ithal ettiklerini belirterek, bu ülkenin Küba‘ya gıda ve tarım ürünlerinin ana sağlayıcısı olduğunu söyledi.

Küba’nın önceki yıl da aşağı yukarı aynı miktarda tarımsal ürünü ABD‘den ithal ettiğini belirten Alvarez, üretim ve nakliye fiyatlarındaki yükselme nedeniyle geçen yıl tarım ürünlerine 30 milyon dolar daha fazla para ödediklerini kaydetti. Alvarez, halen ABD’nin 35 eyaletinden başta buğday, tavuk ve soya fasulyesi olmak üzere, 1600 kadar tarım ürününün Küba‘ya sevkıyatının yapıldığını vurguladı.

Küba’ya 50 yıldır ticari ambargo uygulayan Washington yönetimi, 2000 yılında Kongre ‘den geçen yasayla Küba hükümetinin Amerikan gıda ve tarım ürünlerini nakit parayla almasına izin vermişti.

ABD’nin girişimine önce soğuk yaklaşan Havana yönetimi, 2001 yılının kasım ayındaki kasırganın adayı olumsuz etkilemesi üzerine ithalata izin vermişti. Küba, o zamandan beri ABD’den 2,7 milyar dolarlık tarım ürünü aldı. 2003’ten itibaren de ABD, Küba’nın ana gıda kaynağı oldu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.