AramaArama
Gıda Hattı

Ambalajı hafifletti, Yeşil Nokta Sanayi Ödülü aldı

18 Aralık 2015, 17:16
Paylaş
Ambalajı hafifletti, Yeşil Nokta Sanayi Ödülü aldı

Nestlé Waters Türkiye, 2009 yılından bu yana sürdürdüğü “Hafifletilmiş Ambalaj Kullanımı” projesi ile bu yıl ÇEVKO tarafından ikincisi düzenlenen Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri Yarışması’nda “Ambalaj Tasarımında Kaynak Azaltılarak Önleme Uygulamaları” kategorisinde Yeşil Nokta Sanayi Ödülü aldı. Proje sayesinde, 100 bin kişilik şehrin bir yıllık elektrik tüketimi kadar tasarruf sağlandı.

Nestlé Waters Türkiye’nin “hafifletilmiş ambalaj kullanımı projesi”, Uludağ fabrikasındaki hammadde kullanımını, sera gazı salınımını ve enerji tüketimini azaltmayı amaçlıyor. Proje ile son beş yıl içinde elektrik tüketiminde %50, ambalaj tüketiminde ise %35 tasarruf sağlandı. Marka, gerçekleştirdiği çalışmalar sayesinde 100 bin kişilik bir şehrin bir yıllık elektrik ihtiyacı kadar enerji tasarrufu etmiş oldu.

nestlé-waters-turkiye-tolga-unvan-www.gidahatti.com5 yıldır sürdürmekte oldukları ve başarılı sonuçlar elde ettikleri proje ile Yeşil Nokta Sanayi Ödülü’nü almaktan büyük mutluluk duyduklarını belirten Nestlé Waters Türkiye Pazarlama Direktörü Tolga Ünvan, “Nestle Waters olarak çevresel sürdürülebilirlik en önem verdiğimiz alanlardan biri. Türkiye’de yüksek hacimlerde preform kullanan şirketlerden biri olarak hafifletilmiş ambalaj çalışmalarına liderlik ediyoruz. Proje ile sektördeki iş ortaklarımızı da kalıp ve proses yatırımlarını yapmaları için teşvik ettik. Markamızı gururlandıran bu girişim sadece bizim değil, üzerinde yaşadığımız Dünya ve doğa için de büyük önem taşıyor. Çevreyi korumak ve karbon ayak izimizi azaltmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz.” dedi.

Nestlé Waters Türkiye, sera gazı salınımını azalttı

Nestlé Waters Türkiye’nin uygulamaya koyduğu proje kapsamında; proses optimizasyonu ve dizayn değişikliği gibi yöntemler kullanılarak hammaddelerin ağırlığı azaltılırken, şişe tasarımından kapak tasarımına kadar üretilen ambalajların birçok noktası önemli testlerden geçirilerek değiştirildi.

Proje ile ambalaj tüketimi ve enerji tüketimi gibi alanlarda önemli tasarruflar elde edilirken, azaltılan sera gazı salınımları sayesinde 194 bin 500 ağaç kurtarıldı.

Nestlé Waters Türkiye, hafifletilmiş ambalaj ve enerji tasarrufu projeleri ile Türkiye’de ambalaj kullanımı ve enerji tüketimi tasarrufu konularına liderlik etmeye devam ediyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.