AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Amazon’un ayarı bozuldu: Tuttuğundan daha çok karbondioksit salıyor!

Amazon’un ayarı bozuldu: Tuttuğundan daha çok karbondioksit salıyor!
17 Temmuz 2021, 11:47

İnsanlık, iklim değişikliğine karşı en büyük müttefiklerinden birini kaybetti…

İklim değişikliği ve orman açma faaliyetleri nedeniyle, Amazon havzasının büyük bir bölümü karbon dioksit yakalamak yerine karbondioksit salmaya başladı.

Nature’da yayınlanan rapora göre, geçtiğimiz 10 yıllık dönemde toplanan yüzlerce yüksek irtifa hava örneği, özellikle Amazon’un güneydoğusunun karbondioksit yakalayan özelliğini kaybettiğini, karbondioksit salımı kaynağı haline geldiğini gösterdi.

Normalde, bitki ve toprakların oluşturduğu karasal ekosistemler, karbondioksit emisyonlarının azaltılması için hayati önem taşır. Geçtiğimiz 100 yıllık dönemde bu ekosistemlerin, emisyonların dörtte birini yakaladığı tahmin ediliyor. Üstelik bu dönemde karbondioksit kirliliği %50 arttı.

| Plastik atıklar, Amazon nehrine kadar yayıldı |

Yağmur ormanlarının yarısı Amazon'da!

Amazon dünyanın tropik yağmur ormanlarının yarısına yakınını barındırıyor. Bu alanlar, karbon depolamada diğer bitkisel alanlardan çok daha etkili.

Toprağında ve ağaçlarında 450 milyar ton karbondioksit barındırdığı düşünülen Amazon, karbon depolama alanından karbon salımı yapan bir alana dönüşürse, iklim değişikliği çok daha zor bir hale gelecek.

Araştırmaya göre, Amazon’un doğusunda yaşanan bu dönüşümün arkasında birçok faktör var. Yazarlar, “Orman açma faaliyetleri ve ormanların bozulması, Amazon’un karbon deposu olarak işlev görme kapasitesini düşürdü” dedi.

1970’li yıllardan bu yana, bölgedeki tropil ormanlar %17 azaldı. Bu ormanların birçoğu, hayvan yetiştirecek mera oluşturma ve hayvanların ihtiyacı olan yemi üretme amacıyla kesildi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.