Gıda Hattı

Amaze için adli süreç başlıyor

11 Haziran 2007, 14:56
Paylaş

Unilever, Tarım Bakanlığı’nın onayladığı ancak Reklam Kurulu’nun durdurma kararı verdiği Amaze reklamları için adli süreci başlatıyor. Yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Reklam Kurulu, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nün ‘D-H-A Formülü- DHA, demir ve iyot, zihinsel gelişime yardımcı olur’ ifadesine verdiği izin çerçevesinde hazırlanan Amaze reklamlarındaki bu ifadelerin kamuoyunu ve tüketiciyi yanıltıcı içerik taşıdığına karar vermiş bulunmaktadır. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından, Ekim 2006’da sunulan ürün içerik bilgileri, araştırma ve testleri inceledikten sonra, Amaze üretimine ve ambalaj ile reklamlarda kullanılacak ifadelerde, ‘zihinsel gelişime yardımcı olur’ açıklamasının yer almasına izin verilmiştir ve bu izin Reklam Kurulu talebi üzerine 23 Mart 2007’de ikinci kez onaylanmıştır.  

Aynı zamanda, ‘Amaze reklamlarının yayına girmeden önce tüketicilerle gerçekleştirilen testlerde herhangi bir yanıltıcı veya aldatıcı sonuca varılmadığı’ görülmüştür. Bu nedenle Reklam Kurulu’nun Amaze reklamlarını durdurma kararı sonucunda Unilever Sanayi ve Ticaret Türk A.Ş. olarak yasal  ‘itiraz hakkımızı’ kullanıyor ve adli süreci başlatıyoruz.
Unilever olarak Amaze ürünü ile ortaya koyduğumuz tüm faydaların ve bunlara yönelik ifadelerin arkasındayız. Unilever Türkiye olarak tüm markalarımız için yürüttüğümüz reklam ve iletişim çalışmalarında tüketiciyi yanıltıcı veya aldatıcı hiçbir iddiada bulunmama prensibimize bağlı kalmaya devam edeceğimizi, bundan sonra da bu sorumluluğun bilinci ve aynı hassasiyetle hareket edeceğimizi bilgilerinize sunarız.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.