Gıda Hattı

Altın muzlar Afrika’daki çocukların hayatını kurtaracak!

6 Aralık 2020, 13:00
Paylaş
Altın muzlar Afrika’daki çocukların hayatını kurtaracak!

Uganda’da binlerce çocuk, Provitamin A eksikliği sorunu yaşıyor. Bilim insanları tarafından geliştirilen yeni bir muz türü, bu soruna çare olmaya aday…

Görüntüsü nedeniyle “altın muz” olarak anılan bu yeni tür, Avustralya’daki Queensland Teknoloji Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi tarafından geliştirildi.

Araştırma çok yeni değil. Ekip, yapılan çalışmaya ilişkin makaleyi 4 yıl önce Plant Biotechnology Journal dergisinde yayınladı.

Ancak bu projenin hayata geçmesi 5 yıllık bir sürece yayıldı. 2021 itibariyle Ugandalı çiftçilerin Provitamin A içeriği yüksek muzlar üretmesi bekleniyor. Bill & Melinda Gates vakfının da bu araştırmaya 10 milyon dolar bağış yaptığı biliniyor.

CRISPRAltın muzlar nasıl üretildi?

Bu çalışma için, daha sonra muz embriyolarına ve bitkilere dönüşecek tek muz hücreleri modifiye edildi. Tekniğin kusursuz hale getirilmesi için Queensland Üniversitesi’nde 12 yıl süren araştırmalar yapıldı.

Ugandalı bilim insanları araştırma sonrasında aynı tekniği, kendi ülkelerindeki yerel muz türlerine uyarladı.

Araştırmanın başındaki isim olan Prof. Dale, “Provitamin A içeriği doğal olarak çok yüksek olan, Papua Yeni Gine’de yetişen bir muzu aldık ve başka bir türe yerleştirdik. Yıllar içerisinde, Provitamin A seviyesi harika olan, bu nedenle de altın – portakal arası bir renge sahip bir muz elde ettik” diye konuştu.

Muz, Uganda’daki kırsal bölgelerde temel gıda ürünü olarak kullanıyor. Bölgede yaşayanların tükettiği muz türü harika bir nişasta kaynağı, böylece enerji ihtiyacını karşılıyor. Ancak Provitamin A ve demir gibi mikrobesinleri çok az miktarda içeriyor.

Dünya genelinde her yıl 650.000 – 700.000 civarı çocuk Provitamin A eksikliği nedeniyle yaşamını yitiriyor. Birkaç yüzbin çocuk ise görme yetisini kaybediyor. Diğer etkileri geç büyüme, kısırlık, cilt kuruluğu…

Bu nedenle geliştirilen muzun büyük bir potansiyeli bulunuyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.