Gıda Hattı

Altın, antibiyotik direncine karşı etkili bir silah olabilir mi?

13 Kasım 2021, 23:44
Paylaş
Altın, antibiyotik direncine karşı etkili bir silah olabilir mi?

Yeni bir araştırma, minik altın parçalarının bakteriyel antibiyotik direncine karşı etkili bir silah olabileceğini ortaya çıkardı.

Altının mikroplara karşı etkili olabileceği pek akla gelmez. Ancak nano ölçekteki bir toza indirgendiğinde altının hiç beklenmedik özellikleri ortaya çıkıyor…

Altın nano parçacıklarının antimikrobiyal özellikleri bir süredir araştırılıyor, ancak araştırmacılar nanoparçacıkları sağlıklı hücrelere zarar vermeden bakteriyel enfeksiyonun olduğu bölgeye yönlendirmekte zorlanıyordu.

Yeni bir araştırmada bilim insanları, her biri 25 altın atomundan oluşan altın nano-kümelerinin bakteri hücrelerini hedef almasını ve standart antibiyotik tedavilerine karşı daha hassas hale getirmesini inceledi.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar Chemical Science dergisinde yayınlandı.

Leeds Üniversitesi, Çin’deki Southern Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ile Fudan Üniversitesi’nden araştırmacıların yer aldığı uluslararası bir ekip, altın nanoparçacıklarının moleküler bir zarf şeklinde paketlendiğinde sağlıklı dokulara daha az zarar verdiğini, ancak antibakteriyel özelliklerini yitirmediğini belirledi.

Laboratuvar araştırmaları, bu yaklaşımın birçok bakteriyi öldürme konusunda güçlü bir etkiye sahip olduğunu gösterdi. Üstelik bunlar arasında hastanede bulaşan ve standart antibiyotik tedavilerine karşı dirençli olan enfeksiyonlar da vardı.

Henüz yalnızca laboratuvar ortamında test edilmiş olsa da altın nanoparçacıkları gelecekte çok daha ciddi bir tehdit haline gelecek antibiyotik direnci için etkili bir tedavi sağlama potansiyeline sahip.

Altın bakterileri nasıl etkiliyor?

Araştırmacıların çözümü, doğadaki elektrostatik güçlere dayanıyor.

Bakteri hücre duvarları, memelilerin hücrelerine kıyasla, daha fazla negatif yüke sahip. Zıt yüklerin birbirini çekme fikrinden yola çıkan araştırmacılar, altın nano kümelerini ligand adı verilen pozitif yüklü bir molekül ile sardı.

Bu yapı, adeta bir posta güvercini gibi bakterinin hücre duvarını buluyor ve nanokümeleri buraya bırakıyor. Nanokümeler ise bakteri hücre duvarına zarar veriyor. Sonuçta, hücre duvarı standart antibiyotik tedavilerine karşı daha geçirgen hale geliyor ve bakterilerin antibiyotiğe gösterebildiği direnç azalıyor.

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.