Gıda Hattı

Almanya'da tepki çeken 'BionTech' kararı! Halk isyan etti...

29 Kasım 2021, 11:28
Paylaş
Almanya'da tepki çeken 'BionTech' kararı! Halk isyan etti...
Alman hükümetinin yerli BionTech aşısını yasaklayıp yerine son kullanma tarihi yaklaşan Moderna'yı dayatması toplumun tepkisini çekiyor.

Koronavirüs salgınında 4. Dalgayı yaşamakta olan ve günlük vaka sayısının 75 binleri aştığı Almanya'da Sağlık Bakanlığı'nın 'BionTech' kararı tepki çekti. Kovid-19 kaynaklı can kaybının 100 bini aştığı ülkede BionTech aşısı geçici bir süreliğine kısıtlandı.

Bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci tarafından geliştirilen Alman aşısının yerine ABD merkezli Modena aşısı kullanılıyor. Sebebi ise bir hayli ilginç: Raflardaki Moderna aşıları bir süre daha kullanılmazsa son kullanma tarihi geçtiği için 2022 başından itibaren çöpe atılacak!

Stoklardaki Moderna'ların eritilmesi için devreye sokulan uygulama başta Alman yurttaşları olmak üzere gurbetçi Türklerin de tepkisi çekiyor. Almanya'da yaşayan gurbetçilerden işadamı İbrahim Çelik, 3. Doz aşıyı olmak istediğini ancak tercihinin BionTech olmasından ötürü kendine iki ay sonraya randevu verildiğini belirtiyor.

BionTech'e uygulanmakta olan yasağın bu aşıyı olmayı isteyen insanları mağdur ettiğini belirten Çelik, "Oysa Moderna'yı tercih ettiğinizde hemen randevu alabiliyorsunuz. Ama bu ABD aşısını (Moderna) kimse kullanmak istemiyor. Son kullanma tarihi geçecek diye millete bu aşıyı dayatıyorlar. Bu gidişle yakında Türkiye'ye geleceğim" ifadeleriyle yaşadığı mağduriyeti anlattı.

YOĞUN BAKIM YATAKLARI DOLMAK ÜZERE

Yaklaşık 50 milyon insanın en az bir doz aşı olduğu 83 milyonluk Almanya'da günlük vaka sayısının 75 binleri geçmesinden ötürü hastanelerdeki yoğun bakım yataklarında da çok büyük bir yoğunluk var. Bir süredir günde 300'den insanın Kovid-19'e bağlı sebeplerle hayatını kaybettiği ülke, sağlık kurumları üstündeki baskıyı bir nebze azaltmak için Türkiye'den yardım istedi.

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, mevkidaşı Fahrettin Koca'yı arayarak durumu ağır olan Türk vatandaşlarının Türkiye'deki hastanelerde tedavi görmesi için işbirliği talebinde bulundu. Benzer bir talebi Dünya Sağlık Örgütü Bölge Direktörü Hans Kluge da Ankara'ya iletti. Talebe olumlu cevap veren Bakan Koca, Almanya'daki 3,5 milyon vatandaşa da çağrıda bulunarak isteyenleri tedavi olmak üzere Türkiye'ye davet etti. Koca, "Hasta vatandaşlarımız için sorumluluk almaya hazırız" mesajını paylaştı.

BIONTECH İSTEYEN TÜRKİYE'YE GELİYOR

Alman hükümetinin covid-19 aşısı konusunda Moderna'yı dayatmasından rahatsız olan gurbetçiler şimdi, BionTech'e ulaşabilmek için Türkiye'ye gelmeyi düşünüyor. "Son kullanma tarihi yaklaşan Moderna'ya kobay olmak istemiyoruz" biçiminde tepki gösteren gurbetçilerin son bir haftadır tedavi veya aşı amaçlı Türkiye ziyaretlerinde artış olduğu belirtiliyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.