AramaArama
Gıda Hattı

Almanya’da sokağa çıkma yasakları vaka sayısını azaltmada ‘doğrudan etkili olmamış’!

7 Haziran 2021, 13:54
Paylaş
Almanya’da sokağa çıkma yasakları vaka sayısını azaltmada ‘doğrudan etkili olmamış’!

Veriler, Almanya’da uygulanan sokağa çıkma yasaklarının vakaların düşüşünde etkili olmadığını gösterdi. Peki vakalar nasıl azaldı? Önlemler neden etkili olmadı?

Yapılan yeni bir araştırma, Almanya’da uygulanan sokağa çıkma yasağı önlemlerinin, ülkede düşüşte olan koronavirüs vakası sayılarında etkili olmadığını; vaka sayılarının kısıtlamalardan önce de düşmeye başlamış olduğunu gösterdi.

Araştırma Ludwig Maximilians Munich Üniversitesi’nde yapıldı. Telegraph’ta yayınlanan makaleye göre, ülkenin R hızı (enfekte bir kişinin virüsü bulaştırdığı insan sayısı), Kasım ayında uygulanmaya başlanan ulusal sokağa çıkma yasağından önce 1’in altına düşmüştü.

Araştırmaya göre, R hızı sokağa çıkma yasaklarının sıkılaştırıldığı Aralık ve Nisan aylarında da düşüşteydi.

Araştırmacılar R hızının toplum içi gerçek bulaştırma oranını COVID-19 test sonuçlarından daha iyi gösterdiği görüşünde.

| Almanya kısıtlamaları bitiriyor! |

Düşüşün tek sebebi sokağa çıkma yasakları değil!

R hızının ulusal sokağa çıkma yasaklarından önce düşmeye başlaması nedeniyle, araştırmacılar sokağa çıkma yasağı kararlarının pandemiyi kontrol altına almada önemli bir etkisi olup olmadığının kesin bir şekilde söylenemeyeceğini düşünüyor.

Sokağa çıkma yasakları ve vaka sayılarındaki düşüşü kastederek “doğrudan bir bağlantı yok” diyen araştırmacılar, Telegraph’a yaptıkları açıklamada, “Sokağa çıkma yasağı gibi önlemlerin toplum içi salgını önlemekte mutlaka olumlu bir etkisi olmuştur. Ancak tek başına düşüşü sağladığını söyleyemeyiz” ifadelerini kullandı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.