AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Almanya’da sel felaketinin bilançosu ağırlaşıyor

Almanya’da sel felaketinin bilançosu ağırlaşıyor
Almanya'da sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı 174’e yükseldi, felaket bölgelerine 400 milyon euro yardım yapılacak.
22 Temmuz 2021, 12:02

Şiddetli yağışların yol açtığı sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısının 174’e yükseldiği Almanya’da, felaketten etkilenen bölgelere yaklaşık 400 milyon euro acil yardım yapılacak.

Almanya'da şiddetli yağışın ardından meydana gelen sel felaketinin bilançosu artıyor.

Selde can kaybı 174’e yükseldi

Ülkenin batı bölgesini vuran sel nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 174'e yükseldi. Arama-kurtarma ve temizlik çalışmalarının devam ettiği sel bölgelerine evlerin, iş yerlerinin ve altyapının yeniden inşa edilmesi için 400 milyon euro (470 milyon dolar) acil yardım yapılacağı duyuruldu.

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz, yardımın yarısının federal hükümetten, geri kalanının ise 16 eyaletten geleceğini açıkladı. "Hayatın devam etmesini sağlayacağız" diyen Scholz, önümüzdeki aylarda yollar, köprüler ve demiryolu hatları da dahil olmak üzere "yıkımı temizlemek ve altyapıyı restore etmek için güçlü bir yeniden yapılanma programı" getireceğini ifade etti.

“İşletmeleri, fabrikaları, binaları yeniden inşa edeceğiz” diyen Scholz, hükümetin Avrupa Birliği'nin (AB) doğal afetler için ayrılan “dayanışma fonundan” yararlanmak için başvuruda bulunacağını da sözlerine ekledi.

İHA

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.