Gıda Hattı

Almanya’da salgın önlemlerine uymamanın cezası ağırlaştı!

23 Kasım 2021, 00:46
Paylaş
Almanya’da salgın önlemlerine uymamanın cezası ağırlaştı!

Almanya’da Covid-19 salgınında 4. dalgaya karşı yeni düzenlemeler Eyaletler Meclisi'nde de kabul edilirken, alınacak önlemleri ihlal edenlere yönelik para cezaları da artırıldı. Sahte aşı kartı düzenletenler, sahte aşı belgesi satanlar, yurt içinde veya yurt dışından getiren kişiler 2 yıla kadar hapis veya para cezası ile cezalandırılacak.

Almanya'da Halkı Enfeksiyondan Koruma Yasası'nda değişikleri öngören ve korona salgınıyla mücadelede yeni tedbirleri içeren yasa tasarısı, Federal Meclis’in ardından 19 Kasım’da Eyalet Temsilciler Meclisi’nde de kabul edilmişti.

Yeni düzenleme ile eyalet yönetimleri salgının durumuna göre maske zorunluluğu veya sosyal mesafe kısıtlamaları gibi konularda karar alabilecek.

Bu kapsamda kuralları ihlal edenlere yönelik cezalar da artırıldı. Halkı Enfeksiyondan Koruma Yasası'nda yapılan değişikliğe paralel olarak, bazı eyaletler yasayı ihlal edenlere 10 bin Euro'ya kadar para cezası uygulayabilecek.

Aşı kartını kontrol etmeyenlere 2 bin Euro ceza

Eyaletlerin Ceza Kanununda yapılan değişiklikte ise “yapılmamış aşı” yapılmış gibi aşı kartı düzenleyen ve kendisine sahte aşı kartı düzenleten, sahte aşı belgesini satanlar, yurt içinde veya yurt dışından getiren kişilere 2 yıla kadar hapis veya para cezası ile cezalandırılacak. Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde, maske şartını ihlal eden herkes, 50 Euro yerine 150 Euro para cezası ödeyecek. Sahte korona testi sertifikaları hazırlayanlara yönelik para cezası ise 5 kat artırılarak 5 bin Euro'ya çıkarıldı. Korona testleri veya aşı sertifikaları etkinliklerde veya restoranlarda düzgün bir şekilde kontrol etmeyenler 500 Euro yerine 2 bin Euro ödeyecek.

Bavyera eyaletinde ise maske şartını ihlal edenler 250 Euro, kontrol yükümlülüklerini yerine getirmeyen organizatörler ve restoran sahipleri 5 bin Euro para cezasına çarptırılacak. İletişim bilgilerinin toplanmaması durumunda bin Euro ceza uygulanırken, iletişim bilgilerini yanlış veren şahıslara da 250 Euro para cezası verilecek.

Maske takmayanlar 500 Euro’ya kadar ceza ödeyecek

Berlin eyaletinde ise maske zorunluluğunu ihlali edenlere 100 ila 500 Euro para cezası, yanlış iletişim bilgilerinin verilmesi halinde 100 ila bin Euro, kalabalık etkinliklerde korona kurallarına uyulmaması durumunda 100 ila 10 bin Euro para cezası uygulanacak. Karantina yükümlülüğüne uyulmaması halinde ise bin ila 5 bin Euro para cezası uygulanabilecek.

Thüringen eyaletinde asgari mesafeye uyulmayanlara 1000 ila 150 Euro, hasta olan kişiyi işletmesine alan işletme sahibine, başkalarının sağlığını tehlikeye attığı için bin Euro'ya kadar para cezası kesilecek. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat etmeyen işletmelere bin Euro'ya kadar para cezası uygulanacak.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.